199 rechts en links van de batterij staande bataljons in eene geslo- tene colonne geformeerd, dan zal de batterij, met inachtneming van de reeds aangegeven algemeene beginselentusschen die batal jons in de colonne plaats nemen met sectiën in geopende of in geslotene colonne, naar omstandigheden en de ontvangen bevelen, daarbij zorgende, dat de directielij n der guides vrij blijft, en dat 20 a 25 passen afstand wordt gehouden van het voorstaande bataljon. Wordt bevolen, dat de batterij, bij deze formatie der troepen, bui ten de colonne plaats neemtdan geschiedt dit in voege als bij de geopende colonne; of, indien de bataljons opsluiten opzettelijk zonder intervalle voor de Artillerie, dan blijft de Artillerie tei hoogte van hare plaats, als ware er eene intervalle, in afwach ting van nadere'bevelen. Zie fig. 4. 20. Bij de formatie van colonnes per bataljonzoodat men met de gezamenlijke bataljons in linie blijft, behouden de batterijen hare positie, in afwachting van volgende bewegingen of bevelen. Formeeren de bataljons zich hierbij voorwaarts, en staan de bat terijen in de orde van bataille, dan richten zij zich voorwaarts op de lijn van bataille. 3e afdeelingart. 2. DE BEWEGINGEN EENER GESLOTE A E COLONNE. DE DISTANTIËN NEMEN EN WEDER OPSLUITEN. 21. Rechts (links) uit de flank van directie veranderen Marsch. a. Is de rechter (linker) vleugel aan het hoofd, en wordt rechts (links) van directie veranderd, dan zal de batterij aan het hoofd der colonne, op het uitvoeringscommando dadelijk zooveel veld winnen van de colonne af, als noodig om de beweging der bataljons niette belemmeren; zij marcheert vervolgens voorwaarts en maakt, na de nieuwe richting der colonne genoegzaam te hebben overschreden, hoofd der colonne links (rechts)laatste sectiën rechts (links) in de strekking van het hoofd, om zich op den bepaalden afstand réchts (links) van de infanteriecolonne te stellen. De batterij aan den staart marcheert hoofd der colonne half of schuins rechts (links) af, nadert de nieuwe richting der infanterie colonne en trekt haar op 50 passen afstand langs, tot zoo verre achter den staart der colonne, dat de batterij, na stukken linksomkeert op hare plaats komt. b. Is de rechter (linker) vleugel aan het hoofd, en wordt links

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 210