200 (rechts) van directie veranderd, dan maakt de batterij aan het hoofd, met stukken linksomkeert en marcheert, na hoofd der colonne rechts (links), schuins naar de colonne in de nieuwe richting, trekt haar langs op een afstand van 50 passen en komt met linksomkeert op hare plaats. De batterij kan ook op hare plaats komen, door, zoodra het bataljon aan het hoofd in beweging isaf te marcheeren met het hoofd der batterij links (rechts) en daarna links (rechts) veld te winnen, om op 50 passen afstand rechts (links) langs de colonne te trekken, totdat, na stukken linksomkeert, de batterij op hare plaats is. De batterij aan den staart marcheert schuins links (rechts) af, trekt op voldoenden afstand achter langs de nieuwe stelling der co lonne en stelt zich op hare plaats aan den staart. Zie fig. 5. 22. Indien de geslotene bataljons onderling een afstand hebben, zoodat de verandering van directie der colonne in den marsch kan geschiedenen zulks gecommandeerd wordtdan handelt de Artillerie in voege als voor eene opene colonne reeds is aangegeven 7]. 23. Bij het openen eener colonne [distantie nemen] en bij het opsluiten eener colonne regelen de batterijen zich naar de algemeene bewegingen. Bij uitzondering kunnen de batterijen zich ook in geslotene orde stellen, ter beoordeeling van hare commandanten. NB. Wanneer eene batterij tusschen de bataljons is ingedeeld, dan volgt zij de in dit artikel 2 aangegeven bewegingen in verband tot de overige bepalingen voor eene zoodanig ingedeelde batterij. 3e af deelingart. 3. DE DEPLOIEMENTEN. §24. De rechter vleugel aan het hoofd zijnde, zal op het commando: Met geslotene bataljons op het lsle bataljon deploieeren Marsch [of op zooveel passen of op deploiementsafstand deploieeeren Marsch] de rechter batterij rechts opmarcheeren in bataille of in batterij, in voege als bij de formatie in bataille reeds is aangegeven 1015]; terwijl de linker batterij van den staart der colonne naar den linker vleugel der linie marcheert en zich daar op hare plaats opstelt. Geschiedt, met den rechter vleugel aan het hoofd, het deploie- ment op het laatste bataljon, dan marcheert de rechter batterij rechts af naar hare plaats aan den rechter vleugel der linie; terwijl de

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 211