204 ia bataille van eene colonne op geheelen afstand [2e afdeeling, art. 3.] NB. Eene batterij, die tusseben de bataljons staat, zal de algemeene beweging volgen en zich op hare plaats in de linie stellen, met inachtneming van de beginselen, voor zulk eene batterij aangegeven bij de opmarschen of deploiementen met geslotene bataljons. 4e afdeelingart. 1. MARSCH IN BATAILLE. 36. Wanneer voor den nlarsch in bataille, met gedeploieerde bataljons, of met eene linie van geslotene bataljons, wordt gecom mandeerd Richting op het [zooveelste] bataljon Bataljons voorwaarts Marsch, dan zullen de batterijen, indien zij in de orde van bataille staan, of in het algemeen, wanneer niet met eenige veronderstelling gemanoeu vreerd wordt, de beweging volgen, zorgende gericht te blijven in de linie. Staat de Artillerie „in batterij", vurende of tot het vuur gereed, dan zal het van de [veronderstelde] omstandigheden afhangen, of de batterijen op hare plaats blijven of in bataille mede voorwaats mar- cheeren, of voorwaarts, zijwaarts of achterwaarts eene stelling moeten nemenof dat zij met halve batterijen vurende mede voorwaarts trekkenof dat de Artillerie dadelijk snel vooruit moet rukken om op zekeren [veiligen] afstand bij de exercitiën 100 passen „in bat terij" te komen, om zoodra de infanterielinie de Artillerie voorbij gemarcheerd isdadelijk weder eene stelling voorwaarts te nemen Hiertoe moeten bij tijds bevelen gegeven of het doel, dat de aanvoerder heeft, dan aan de Artillerie medegedeeld worden, om de manoeuvre daar naar te regelen. Wanneer de marsch geschiedt om, indien de vijand niet wijkt, tot de attaque met de bajonet over te gaan, dan zal de brigade-of linie- commandant aan de batterijen doen weten, tot hoever de voonvaartsche beweging bij deze oefening moet gaande batterijen zullen dan niet verder voorwaarts rukken, maar krachtig blijven vuren, daarbij voor al zorgende, de voortrukkende Infanterie niet te hinderen en alzoo bij tijds het vuur te doen ophouden, om in die stelling den uit slag van den aanval af te wachten en het vuur weder te openen, indien onze aanvallende Infanterie [of Cavalerie] terugtrekt; of al dadelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 213