eene goede positie achterwaarts te nemen, om daar den verderen gang van het gevecht af te wachten, naar omstandigheden, ook van het terrein, zoo als de tactiek leert. Het is niet raadzaam, bij eene veronderstelling al de Artillerie eener brigade met eene aanvallende linie of colonne mede voorwaarts te laten manoeuvreeren, maar behoort een gedeelte achter te blijven bij de 2e linie of bij de tot reserve aangewezen infanterieafdeelingen en bij den aanval stelling te nemen tot steun en bescherming van uit den aanval terugtrekkende corpsen. 37. Wanneer de in bataille marcheerende linie halt maakt, en gecommandeerd wordt Bataljons Halt stelt zich de Artillerie, die met de linie marcheert, „in batterij", of richt zich op hare plaats in bataille, al naar de omstandigheden of 'de ontvangen bevelen, in voege als is aangegeven bij de opmarsehen in bataille [2e afdeeling, 1115]. §38. Wanneer de brigadecommandant de stilstaande linie wil doen retireeren en commandeert: Front achterwaarts dan zullen de batterijen de volgende beweging afwachten. Gaat de infanterielinie over tot den terugmarsch, dan zullen de batterijen linksomkeert mede afmarcheeren, of, bij eene veronderstel ling, „in batterij" den terugtocht kunnen beschermen en eene 2e op rukkende linie afwachten, om daarmede, zoo noodig, voorwaarts te gaan, in voege als bij den frontmarsch in bataille is gezegd; of is er slechts ééne linie, of is de beweging algemeen retireerende, dan zal de Artillerie met halve batterijen in het teruggaan vuren, of de geheele batterij eene positie achterwaarts nemen, b. v. nabij de 2' linie, indien deze blijft staan om de 1° linie te laten doortrekken, naar omstandigheden of volgens ontvangen bevelen. 4C afdeelingi art. 2. DE ECHELONS. 39. Met bataljonsop zooveelpassenvoorwaarts [achterwaarts] en échelonrechter [linker] vleugel vangt aan de beweging. Indien geene andere bevelen worden gegeven, zullen de batterijen de bewegingen volgen van de bataljons, naast welke zij in de linie

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 214