208 De frontverandering op het midden met den rechter vleugel vóór geschiedt in gelijke voege. Wanneer zulks verlangd wordtzal de batterij die zich achterwaarts moet begeven, niet dadelijk afmarcheeren maar naar het nieuwe front in batterij komen en vuren, totdat de andere zich voorwaarts bewe gende batterij bijna in de nieuwe richting is, als wanneer de eerst genoemde met versnelden gang aftrekt naar hare plaats bij den over- eenkomstigen vleugel; zou de batterij daarbij meer dan één bataljon schuins moeten voorbij trekken, dan begeeft zij zich in zooveel doenlijk loodrechte richting in versnelden gang naar de linieom door eene intervalle, en verder achter langs de linie, naar hare plaats te marcheeren, en zulks om het front der Infanterie ten spoedigste vrij te maken. Zie fig. 8. 45. Staat de linie niet gedeploieerdmaar met de bataljons in geslotene colonne of met colonnes op het midden, dan handelt de Artillerie bij de frontveranderingen, in voege als boven is aangegeven lettende om de afstanden in de nieuwe richting te behouden als vóór de frontverandering, tenzij anders wordt gelast. Eene geslotene linie van geslotene bataljons kan men op een der bataljons van front laten veranderen, door eerst de échelonstelling te doen aannemenwaarbij de Artillerie de beweging volgt om mede tot de frontverandering te geraken. 46. Het is niet altijd noodzakelijk, dat de batterijen na de front verandering dadelijk „in batterij" komen. Kunnen zij in bataille blijven, dan worden de boven aangegeven bewegingen daarnaar gewij zigd (vereenvoudigd). Indieu de frontverandering geschiedt onder bescherming eener tirailleurliniedan zullen de batterijcommandanten mede toeziendat de tirailleurs vóór de Artillerie, die in de nieuwe positie „in batterij" komt, het front dadelijk vrij maken. Moet de Artillerie echter niet in batterij komen, maar zich in bataille opstellen, dan blijven de tirail leurs mede vóór de Artillerie, of zoo als uit de gegeven bevelen volgt. De dekkingsdetachementen blijven bij de bewegingen dicht bij de buitenvleugels der batterijen en dekken de zwakke flankwaarbij gewoonlijk een klein gedeelte „en tirailleur" buitenwaarts is opgelost en de beweging volgt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 215