209 Mocht de Artillerie van een omkomenden of' terugtrekkenden vleutrel door een vijandelijk detachement van nabij bedreigd worden, dan zal de dekking - wat trouwens algemeone regel is dien vijand staan, zoo noodig te gemoet trekken, aanvallen en zich desnoods opofferenbij het tot staan brengen van dien vijandtrekt de dekking, zoo noodig, vechtende weder naar de Artillerie, zorgende zich niet noodeloos vóór het front van andere corpsen op te houden. Moet do frontverandering geschieden op eene der batterijen als pivöt, dan geeft de liniecommandant daartoe de bijzondere bevelen. NB. Staat cene batterij tusschen de bataljons, dan volgt zij de alge- meene bewegingmet inachtneming van de reeds aangegeven beginselen. 4° af deelingart. 4. DE CARRÉS EN DE COLONNE TEGEN DE CAVALERIE. 47. Alhoewel de Infanterie zich ook in carrés kan formeeren, samengesteld uit 2 of meer bataljons, zoo zullen de carrés, toch meest altijd per bataljon worden geformeerd. Zij zullen daartoe échelonsgewijze of zoodanig worden opgesteld, dat zij elkander bij het vuren niet belemmeren maar ondersteunen. Indien de bataljons, in linie staande, de carrés moeten formeeren, en geene bijzondere bevelen voor de opstelling gegeven worden, dan zullen de evene batal jons in of na de formatie in colonne (of carré) tachtig passen voor uitkomen of achterwaarts gaan, om de bovenbedoelde, elkander ondersteunende stelling' te hebben; komt de Infanterie uit de carrés weder in de vorige formatie terug dan gaan de uitgetreden bataljons dadelijk weder op hunne plaatsen, tenzij anders bevolen wordt. Bevindt zich op een vleugel der linie eenig geschut „in batterij", dat bij de carréformatie het voordeeligst in hare positie moet blijven [zie 50] dan zal het nevenstaande bataljon niet voorwaarts gaan, indien daardoor anders de geschut werking zou worden belemmerd, en ook niet achterwaartsindien de veiligheid der Artillerie daardoor in gevaar zoude komen. Als algemeene regel is aangenomen, dat het geschut nimmer binnenmaar steeds buiten de carrés wordt geplaatst. 48. Wordt uit de gezamenlijke bataljons eener colonne een groot carré geformeerd (en gecommandeerd) 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 216