210 Formeert carré Marscli dan verdeelt de Artillerie zich op de vier hoeken en wel op 50 passen daarvan verwijderd, om bij een aanval door eene halve wending rechts of links, waarbij de stukken elkander tot 10 passen naderen, zich vóór de hoeken van het carré in batterij te plaatsen, ten einde deze zwakke punten met kracht te kunnen verdedigen. De Artillerie van den rechter [linker] vleugel bezet die hoeken, welke door den overeenkomstigen vleugel van de linie geformeerd zijn. Bij minder dan 4 sectiën Artillerie, worden de sectiën op de hoeken geplaatst, die de voordeeligste stelling geven tegen den aanval. (Zie 52.) Bij zulk een groot carré bestaat de gelegenheid om de voorwagens daarbinnen te plaatsen, waardoor de Artillerie, indien er slechts 2 stukken op de hoeken te staan komenzich nader tot een 20 passen bij het carré kan stellen en alzoo des te beter beschermd is. Wanneer het carré zich in beweging stelt, dan zullen op de daar toe voorbereidende commando's of achterwaarts (De Artillerie brengt Carré voor-\ uü d& flmA Marsch de voorwagens naar waarts j of Unks uit de flank (buiten, de voorwagens het carré verlaten; evenzoo bij het herstellen der colonne: Herstelt de colonne Voorwagens huiten Marsch. (Zie b 5 Indien daartoe geheel voldoende ruimte is, dan zullen de voorwagens binnen het carré dadelijk wenden om des te sneller weder bij het geschut te kunnen komen. Bestaat die ruimte niet, dan wordt niet ge wend om geene verwarring te veroorzaken. Om binnen of buiten te komen, laat de commandant van het carré (of al dadelijk de com mandanten der pelotons), vóór de voorspannen, sectiën of pelotons af breken om ruimte te maken voor den marsch der voorwagens, die altijd met bedaardheid deze bewegingen zullen moeten uitvoeren. Het dekkingsdetachement begeeft zich mede in het carré of werpt zich neder voor de hoeken of zijflanken. Bestaat deze dekking uit Cavalerie, dan begeeft het detachement zich achterwaarts buiten te scliootslijnen der carrés en stukken. Komt de vijandelijke Cavalerie op het geschut, dan bergen de ar tilleristen zich onder de stukken of binnen het carré of op de hoe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 217