212 gunstig is om ook zonder verplaatsingen den aanval af te wijzen, dan dient de Artillerie in die stelling te blijven en zich niet bij de bataljons te verdeelen [tenzij het detacheeren vaneene enkele sectie toch verkieslijk wordt geacht]. Zie hg. 11. De dekking stelt zich dan, zijwaarts van die in positie gebleven Artillerie, in carré of wordt tusschen de stukken verdeeld, ter bescher ming tegen enkele vijanden, die zeer nabij of tusschen de stukken mochten doordringen. Bij de formatie van bataljonscarrés zullen de voorwagens in den regel niet in de carrés worden opgenomen. Ivan men de voorwagens eene meer veilige plaats aanwijzen dan bij het geschut, dan dient dit te geschieden, nadat de bediening zich van de noodige munitie heeft voorzien. Do voorwagens kunnen dan geplaatst worden achter de niet be dreigde flanken der naastbij staande carrés of buiten de achter binnen- hoeken, indien het te voorzien is, dat alle flanken vuur moeten kun nen geven, of achterwaarts bij de 2de linie of reserve, wanneer daartoe gunstige gelegenheid bestaat. Staan de voorwagens bij de carrés, en komt de vijand tot aan het carré, dan kunnen de stukrijders zich tijdelijk tusschen de bespanningen werpen, totdat de vijand is afgeslagen, zorgende hunne paarden in bedwang te houden. Een stout achterwaarts wegrijden kan ook te pas komen. Komt het te pas, dan snelt de dekking met hardnekkige zelfopoffe ring te hulp. De voorwagens der buitensectiën bij de vleugelcarrés kunnen bij uitzondering in die carrés worden opgenomen, indien het carré de ruimte daartoe heeft, de bataljonscommandant de noodzakelijkheid van dien maatregel mede inziet en dien goedkeurt, of op kooger last. 51. Staat de Artillerie niet inmaar achter de le linie, dan zullen de sectiën, bij het formeeron der carrés dadelijk in de linie rukken, in voege als boven. Indien de Artillerie in eene 2infanterielinie staat, dan zal een gedeelte van dit geschut bij de bataljons van de 2e linie in batterij worden gesteld en overigens, of geheel, indien zulks gelast wordt, met ver snelden gang naar de le linie rukken, om daar sectiesgewijze bij de middenbataljons in batterij te komen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 219