214 "Wordt Artillerie achter de 2e linie in reserve geplaatst, dan zal dit altijd moeten zijn onder bescherming van een corps (detachement) Infanterie of Cavalerie. 54. Indien uit eene colonne, met Artillerie aan het hoofdtwee liniën worden geformeerd 141 der (infanterie) Linieschool] dan zal, indien de rechter (linker) vleugel der brigade vóór is, de Artillerie aan het hoofd handelen als eene batterij, ingedeeld op den rechter (linker) vleugel eener linie, en verder de bewegingen volgen van de linie, waartoe die batterij dan behoort. Onder gewone omstandig heden zal alzoo de batterij aan het hoofd der colonne behooren tot de eerste linie, indien de colonne den rechter vleugel der brigade aan het hoofd heeft, en tot de tweede linie, indien de linker vleugel vóór is. De Artillerie aan den staart der colonne zal, indien de rechter (linker) vleugel der brigade vóór is, handelen als eene batterij, inge deeld op den linker vleugel eener linie. Onder gewone omstandig heden zal alzoo de batterij aan den staart der colonne behooren tot de tweede linie, indien de rechter vleugel der brigade aan het hoofd der colonne is, en tot de eerste linie, wanneer de colonne den linker vleugel der brigade vóór heeft. Wanneer de Artillerie, zonder eenige bepaalde indeeling bij de brigade, achter de Infanterie, aan den staart der colonne marcheert, en deze in twee liniën wordt geformeerd, dan zal, indien niet anders wordt gelast, de Artillerie zich formeeren op 100 passen achter het midden der liniën, in afwachting van verdere bevelen. 55. Indien de batterijen niet op de vleugels der brigade, maar tusschen de bataljons zijn ingedeeld, dan zal de Artillerie, bij het formeeren van twee liniën, handelen, voor elke batterij, als behooren- de tot de linie, waarvan het onmiddelijke voor die artillerieafdee- ling staande bataljon deel uitmaakt. 56. Bij den opmarsch of het deploiement uit de colonne, in twee liniën, zal de Artillerie bij de achterste linie (of reserve) zich niet „in batterij," maar in bataille formeeren, tenzij anders gelast wordt. De infanterieliniën behouden gedurende de manoeuvres de nummers {eerste linie, tweede linie) volgens de eerste indeeling. Indien bij het manoeuvreeren de 2e linie vóór de le staat, dan zal 4e Artillerie, bij die voorste linie ingedeeld, handelen in voege als

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 221