21G liniewaarbij het natuurlijk niet noodig iszich te richten op de reeds in batterij zijnde Artillerie der le (voorste) linie. Bij de oefeningen zullen deze batterijen zich niet verder dan hon derd passen voorwaarts van de voorste linie opstellen (tenzij anders gelast wordt) en moet gezorgd worden voor dekking of goede aan- louning der buitenvleugels Kan over Cavalerie worden beschikt, dan kan de opmarsch der Artillerie door deze beschermd worden, en zal dan te eerder de gelegenheid bestaaneen gedeelte der Ar tillerie eene verder afgelegen gunstiger opstelling te geven. De batterijen moeten intusschen zóó worden opgesteld, dat de doortrekkende linie in hare voorwaartsche beweging niet belemmerd wordt. Inmiddels trekt de achterste linie door de voorste heên en marcheert door, hetzij om den vijand aan te vallen of om voorwaarts eeno gunstige positie te nemen (of een tcrugtrekkenden vijand te vervolgen). De Artillerie beschiet hot gedeelte der vijandelijke positiewaar tegen de opmarsch (aanval) der eigen troepen gericht is. Zoodra de doortrekkende, nu voorste, linie der Artillerie zóóver is voorbijgetrokken, dat het geschut niet langer, zonder gevaar voor eigen troepen, kan doorvuren (en de Infanterie zal overgaan tot de attaque) dan kan eene der batterijen of een gedeelte in hare positie blijvenbij de exercitie gewoonlijk die Artillerie, behoorende tot de voorwaarts doorgetrokken linieterwijl het overige geschut terugtrekt en achterwaarts, zijwaarts van de achterste linie, positie neemt om bij een terugtrekken der voorste linie deze te ondersteunen. Gelukt de aanval of gaat de aanval over in een vuurgevecht, dan zal de Artillerie, die nabij de aanvallende troepen in positie bleef, dadelijk verder voorwaarts rukken en positie nemen bij de in gevecht zijnde linie. Gelukt de aanval niet, dan trekt dit geschut dadelijk terug om, even als de overige stukkeneene goede positie achterwaarts te nemen, tot dekking van den terugtocht. Wanneer de linie, die voorwaarts is doorgetrokken, „halt" heeft gehoudenen dan aan de achterste linie gelast wordtop hare beurt de voorste linie door te trekkendan zal de Artillerie met betrekking tot de doortrekkende linie op gelijke wijze handelen als reeds is gezegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 223