217 - Deze bewegingen komen wijders in het hoofdzakelijke overeen met het in 36 behandelde. Zie fig. 14. 62. Bij het achterwaarts doortrekken der liniën zal de Artillerie van de 2'u' (achterste linie) dadelijk in batterij worden gesteld om den terugtocht der voorste linie te beschermen. Do Artillerie van de le (voorste) linie zal in versnelden gang terugtrekken tot op 25 passen van de 2de (achterste) linie om daar achterwaarts in batterij eene goede positie te nemende voorste linie trekt terug door de 2,lc (achterste) linie, die dan de voorste wordt en waarbij de Artil lerie blijft stand houden. Wordt, nadat de achterwaarts getrokken linie eene positie heeft genomen, gelast, dat de 2C (nu voorste) linie op hare beurt door de le (nu achterste) linie moet terugtrekken, dan gaat eerst de Artillerie van deze achterste linie daarnaar terug in eene goede positie, waarna ook de andere batterij achterwaarts gaat met de terugtrekkende linie, maar in versnelden gang, om ook positie te nemen bij de lst0 (achterste) linie. Bestaat een groote afstand tusschen de liniëndan zal bij hot teruggaan van de voorste linie kunnen worden gehandeld op de wijze, als is aangegeven voor den marsch achterwaarts (het retireeren) eener linie in 38. Zie fig. 15. 63. Het zal veelal niet raadzaam zijnalle beschikbare Artillerie in het gevecht te brengen, zooals in de 61 en 62 is aangegeven; doch zal, indien niet eene afzonderlijke beschikbare reserve veron der steld wordteen gedeelte der bij de liniën ingedeelde Artillerie in reseive kunnen worden gehouden, hetzij met andere reservetroepen, of achter de achterste, verst van den vijand verwijderde linie, om in beslissende oogenblikken nog ter beschikking te zijn van den com mandeerenden officierof om bij eene algemeene terugtrekkende beweging bij tijds eene verder afgelegene gunstige positie te nemen, waaruit dit geschut gedurende eenigen tijd de vervolging krachtig kan tegenhouden en aan de door het retireeren meer of min uit hun verband geraakte troepen tijd te geven, zich weder te formeeren en slagvaardig aan nadere bevelen te kunnen voldoen. 64. Wanneer eene of meer sectiën aan eene tirailleurlinie wor den toegevoegd, dan zal'die Artillerie eene gunstige stelling nemen, zorgende zich niet onbeschermd voor of in de eigenlijke tirailleur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 224