14 liet moet echter tevens ruim en luchtig zijn en eene goede ventilatie hebben; het moet het militair voorkomen van den soldaat verhoogen. Een donkerkleurige helmhoed van een of ander licht bestanddeel zoo als geperst leder of kurk, met stof overtrokken, is volgens onze meening eene hoofdbedekkingdie het meest aan de gestelde eischen voldoet; wij vereenigen ons dan ook bijna geheel met den schrijver over dit onderwerp in den jaargang 1879 van dit tijdschrift; slechts in sommige opzichten verschillen wij met hemwij zouden namelijk liefst geperst leder willen hebben met het oog op bovenstaande voorwaarden, en buitendien boven in den hoed voor de ventilatie zien aangebracht eene opening, waarover een versiersel, in den vorm van een knop van dun bladkoper, die er afgenomen en op zon- en feestdagen vervangen kan worden door eene soort van pluim of panache van paardenhaar (zie plaat 1fig. A, 12 en 3.) Ook eene oranje cocarde zouden wij aan eene der zijden van den hoed willen zien. Waarom wij een donkerkleurigen helmhoed verkiezen, zal ieder, die te velde geweest is, begrijpen; want een hoed van eene heldere kleur biedt reeds op grooten afstand een prachtig mikpunt, verraadt onze positie en belet het ongezien benaderen der vijandelijke stellingen. Yoor kwartiermuts zouden wij gaarne zien eene pet, van dun baai of laken, die van eene zeer lichte klepde noodige luchtgaten en eene oranje cocarde voorzien, (plaat I, fig B, 1, 2 en 3) dooi den soldaat bij kleine diensten gedragen en te velde onder de klep van den ransel medegevoerd kan worden; de thans bestaande kwar tiermuts zoude reeds dadelijkvóór de invoering van de nieuwe klee ding, wat kleiner gemaakt en van eene cocarde voorzien kunnen worden (plaat I, fig B, 4.) Bij de eigenlijke kleeding valt op drie hoofdzaken te letten: de kleur, de stof en den vorm. Dat het voor den militair, en vooral voor den Infanterist bij de tegenwoordige wijze van oorlogvoeren noodzakelijk isdonker gekleed Een lederen hoed is steviger dan een kurken enz., met laken overtrokkenwordt niet zwaarder bij regen, die er van afdruipt, als het vernist of verlakt is; en heeft het voordeel van uit één stuk te zijn samengesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 25