16 voerd, daar de korte panden geene genoegzame beschutting opleveren, zoo als de zoogenaamde jas zonder taille, met twee eenvoudige schou derpassanten (mariniersmodel.) of schouderkleppen voor het vastzetten van het ledergoed, vijf bronzen knoopen en vier niet te groote zakken met of zonder klep van voren, en een passant voor den koppel van achteren. Deze passant zoude ook door twee knoopen kunnen wor den vervangen; in ieder geval is het echter zaak, te zorgen, dat het voor den soldaat zeer hinderlijk en buitendien zeer onooglijk afschui ven van den koppel en opschuiven der jas worde voorkomen. Fig. I en II, plaat I stelt een fuselier in klein tenue voor. De pantalon kan, wat kleur en stof betreft, onveranderd blijven; echter zou het zeer wenschelijk zijn. om, zonder dat bovenaan en in het kruis schuring ontstaat of de bewegingen belemmerd worden, den broek, althans de pijpen, een weinig nauwer te maken en op den voet uit te snijden, terwijl de zakken boven, onder den band, instede van op zijde moeten geplaatst worden, om te voorkomen, dat de soldaat, al heeft hij maar één zakdoek op zak, niet behoorlijk exer- ceeren kan. In den zoom van den pantalon moet verder aan den binnenkant een gesloten schuif band (plaat II, fig. A1, 1) worden aangebracht, om dezen regelmatig toe te kunnen trekken (A1, 2) voor de marsch- tenue, als wanneer wij het ondereinde van den pantalon in het schoeisel zouden willen doen. (plaat Ifig. IV, V, VII, VIII en IX.) Fig III, plaat I stelt een sergeant in groot tenue voor. Een zindelijk soldaat streeft er naar, altijd goed gekleed voor den dag te komen, en bij de meesten bestaat bepaald behoefte om mooi gekleed te zijn; daarom is het zaak, een dergelijk verlangen in de hand te werken, en zeer verkeerd om den soldaat als het ware te noodzaken, door het dragen van buiten model kleeding, aan te vullen, wat aan zijne eigene uniform door wanstaltigheid of smakeloosheid te kort schiet; daartegenover staat, dat eene uniformjas, uitsluitend voor groot tenue, den prijs der uitrusting zeer verhoogt en de beweeg baarheid van den soldaat vermindert. Wij vermeenen, dat deze In het Fr arische leger wordt met onverbiddelijke gestrengheid alles uit de ka zerne geweerd, wat niet van model is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 27