17 moeilijkheid zoude zijn te overwinnen, door den soldaat uit het ma gazijn eene tweede klein tenue jas te verstrekken, maar hem daarbij tevens een stel brandenbourgs of breed, reeds gefatsoeneerd band van licht blauwe, dan wel licht groene kleur met de noodige bron zen knoopen te geven; de brandenbourgs zouden dan, van haakjes voorzien, door het aanbrengen van twee rjjen tressen ingehaakt, dan wel, bij het plaatsen van knoopen, vastgeknoopt kunnen worden, zoo althans het opnaaien van breed band (plaat I, fig. III.) minder practisch mocht geoordeeld worden. De groot tenue jassen kunnen op die wijze later als gewone jassen gebruikt worden; de daarbij hoorende vangsnoeren zouden wij meer het officiers-model willen geven, namelijk voorzien van twee losse, langere en iets netter afgewerkte troedels van kemelshaar. Ook in de chevrons zouden wij verandering willen zien gebracht. Het distinctief zoude voorzeker veel netter zijn, indien de strepen van het kader gemaakt werden ndar het Hollandsche model; maar vooral het stelsel der dienstchevrons zouden wij geheel gewijzigd willen zien. De dienstchevrons moeten min of meer als eene be looning en in ieder geval als eene onderscheiding worden beschouwd. Daarom verdienen zij een minder leelijken vorm te hebben. Wij willen de dienstchevrons veranderen in op den mouw te dragen sterren, b. v. voor korporaals en minderen van stof (licht groen of licht blauw) met gouddraad-versiering; voor de onderofficieren van goud draad (zie plaat II, fig A, 1 en 2) en wel met dezelfde opklim ming als bij de thans in gebruik zijnde chevrons (plaat IIA, 3) Het distinctief voor scherpschutter zouden wij ook in dien trant gewijzigd willen hebben, en er tevens een voor meester en provót op de wapens willen zien invoeren, als prikkel voor den militair tot het beoefenen van de tegenwoordig bjj het Indische leger zeer in verval zijnde schermkunst (plaat II, fig. B, 1 en 2.1 Reeds dikwijls rees bij ons de vraag, of het niet mogelijk zoude zijn, de kapotjas te doen vervangen door een mantel of beter gezegd 2 Allen zouden echter ook hetzelfde model kunnen dragen, b. v. laken met goud draad. Wij zijn overtuigd, dat wij hiermede het kader eene dienst bewijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 28