286 - lier terug te stelien; want beter geen Inlandsch kader dan een troep ge- galoneerden, die voor hunne betere betaling niets nuttigs verrichten. Tot het bevorderen eener goede politie zouden de slaaptafels minder hoog moeten zijn. Maakt men de hoogte gelijk aan die van de kribben der Europeanen, dan zal de gelegenheid voor vrouwen en kinderen, om onder die tafels te huizen, worden weggenomen; dit zal niet alleen in het belang van de gezondheid zijn, maar de speelpartijtjes en andere verboden handelingen kunnen dan niet meer zoo verborgen plaats hebben. Ten einde in het kampement en den militairen kampong het spelen te beletten, moeten, meer dan gewoonlijk geschiedt, patrouilles, zooveel mogelijk uit Europeanen bestaande, alle terreinen daarbinnen doorkrui sen. Is het niet te bewijzen, dat een gearresteerde aan het spelen heeft deelgenomen, dan worde „het zich ophouden bij spelers" steeds ook als een strafbaar feit beschouwd. Ook voor het tegengaan van amfioenschuiven stelle men het kader in het algemeen, maar het Inlandsch kader in het bijzonder, verantwoordelijk. Amfioen is een duur artikel, en iemand, die er een zeer gewoon ge- biuik van maakt, en daaraan ook langzamerhand behoefte hoeft gekre gen, verbruikt per dag minstens voor 30 centen. Heeft een fuselier geene korting^ dan ontvangt hij daags gemiddeld 13 centen, zoodat hij, om zich van opium te voorzien, geld moet trachten te verkrijgen en daarvoor gaat spelen en goedverkoopen. (f) Om nu, zoowel het spelen als amfioenschuiven en de hanengevechten bui ten de kampementen tot een minimum te brengenbeperke men het uitgaan tusschen 10 en 4 uur Geen gewone Inlander toch zal tusschen die uren langs den weg slenteren of een bezoek brengen bij den een of an- Waar blijven ze dan, zoo men ze in de chambrée tolereert? Dat huizen onder de slaaptafels, met spreien en sarongs, als gordijnen omhangen, geschiedt niet het minst uit een gevoel van kieschheid, die in eene ehambrée voor Europeanen zoo vaak absent is. Redactie. zijn militaire kampongs speelholen, dan moeten ze niet meer bestaan. Maakt men ze door het streng patrouilleeren van Europeanen ongezellig, dan worden ze door de Inlandsche militairen verlaten, en' deze zoeken elders hun troost, zoodat die kampongs niet aan het doel er van voldoen. Redactie. 0f stelen" Redactie. Zou dat verstandig zijn? Thans heeft de soldaat nog afleiding. Wat voert hij dan m de kazerne in al dien vrijen tijd uit Ledigheid zegt het spreekwoord is des duivels oorkussen. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 293