- 28? deren vriend. Alleen voor zaken gaat hij uit. Eene der deugden van den Inlander (f) is zijne huiselijkheid. Onze soldatendie meest allen vrouw en kinderen in de kazerne heb ben kunnen dus ook niet groote behoefte hebben om zich buiten de kazerne te gaan verzetten, en gaarne nemen zij hun middagslaapje, zoodat het uitgaan tusschen 10 en 4 uur alleen moest toegestaan worden bij wijze van bijzondere permissie. De manschappen zijn dan meer t'huis, en beter onder appèl te houden (ff). Eerst wanneer het goodverkoopen aanmerkelijk vermindert, vocre men weder vrijgevige bepalingen omtrent het uitgaan in. Nu zal men de vraag opperen, of we dan het spelen geheel en al willen beletten. Voorzeker niet. Het geschiede echter op bepaalde tijden (zon- en feestdagen), op aangewezen plaatsen en onder toezicht van daartoe speciaal aangewezen kader. Goedverkoopers en soldaten in de 2° klasse van militaire discipline moeten daarbij, evenmin als burgerpersonen worden toegelaten.Te Tebing Tinggi werden in 1875 goede resuldaten verkregen door de 2 compagniën, aldaar in garnizoen, beurtelings des Zondags te laten spelenindien in den loop van de week geen geval van goedverkoopen was geweest. Was dit wel gebeurd, dan mocht niet gespeeld worden. Het invoeren dezer bepaling werkte goedvooral omdat ook in Palembang en Benkoelen de zoogenaamde adat tanggoeng rn'enanggoeng van oudsher bij de bevolking bestaat. De schrijver van het artikel in dit tijdschrift van verleden jaar, geti teld: „Maatregelen ter voorkoming van het gezamenlijk uit het kwartier wegloopen van Inlandsche militairen" is er tegen, om den goede met den kwade te doen lijden; maar o. i. kan dit niet zoo verkeerd zijn bij een troep, waai- de grens tusschen de goeden en de kwaden zoo moeilijk te Kan men dat b. v. van de huisbedienden van ongetrouwde Heerengedurende de afwezigheid hunner bazen zeggen? Of zijn dat geene gewone Inlanders? Dan zijn het onze soldaten nog minder. Redactie. (f) Yan welke Inlandersonze soldatengewezen flaneurs, orang mcnoempang, zwervers? De schrijver zelf constateert, dat ze niet behooren tot de élite der bevolking. Redactie. Tusschen getrouwd zijn en vrouw en kinderen hebben, is ook bij den soldaat onderscheid. De soldatenvrouwen met die van gewone Inlanders te vergelijken, gaat niet. Gesteld echter, dat de meeste soldaten getrouwd en zeer huiselijk zijn, voor wie zou dan het verbod tot uitgaan tusschen 10 en 4 uur eigenlijk moeten gelden? Redactie. (ff) In onze, voor het meerendeel open kampementen met eene politie, die, zoowel over dag als 's nachts te wenschen overlaat? Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 294