288 bepalen isen waar dikwijls de als zoo buitengewoon goed en braaf bekend staanden juist de ondermijners van bet goede zijn. Ten allen tijde belette men aan vrije Inlanders en Chineezen (die niet met koopwaren komen of familieleden bezoeken) binnen de kampementen en kazernes te komen, en op de enkelen, die om vorengenoemde redenen worden toegelaten, houde men een wakend oog, en late lien, zoowel bij het binnen komen als bij het vertrek streng visiteeren. Ook moet het uitgaan van militairen slechts langs één weg, waar een schildwacht is geplaatst, worden toegestaan. Daarbij zal er vooral op gelet moeten worden of de soldaat méér kleêren aan heeft dan noodig is. De civiele autoriteit houde er streng de hand aan om geen burgerpersonen in het bezit te dulden van eenig militair kleedingstukzonder een schriftelijk bewijs van de wettige herkomst, zooals: „gekocht op vendutie" als anderszins. Hierdoor zal het verkoopen van militaire goederen aan burgers ook meer kunnen worden voorkomen (f). Ten slotte een woord over de inspectiën. Zooals deze in het Reglement op de Inwendige dienst voorgeschreven zijn, kunnen zij niet doelmatig wezen. Vooreerst worden ze gehouden des Zaterdags, wanneer ook het kampe ment geinspecteerd moet worden. De corveëers worden daarom lang aan het werk gehouden en nemen meestal niet aan het uitpakken deel. Ten tweede is onze grootste grief tegen die wekelijksche inspectiën, dat ze niet onverwachts zijn. Zij, die hunne goederen verpand hebben, weten die vóór het uur van inspectie te leenen en meer andere goocheltoeren toe te passen. Bovendien ziet een pelotonscommandant zoo zelden zijn geheel peloton bijeen, ja, sommige geemplo ij eerden nooit. Daarom geene vaste dagen voor het uitpakken bepaald kampements-, kazerne- en wapen inspectie kunnen immers des Zaterdags gehouden worden; maar om zich te overtuigen of de manschappen in 't bezit zijn van de aan hen verstrekte equipementstukkengeve men den compagniescommandanten en hunne Eenige dagen na het neerschrijven van deze regelen, stond een fuselier op het rapport wegens het verkoopen van 30 stuks cquipementsgoederen. Terwijl die manbekennende al zjjn goed aan een hem onbekend burger te hebben verkocht, des wege werd gestraft, hielden wij eene inspectie over de goederen van een zeer oppas send hoornblazer, die in 11 jaren diensttijd slechts met 14 dagen politiekamer en 4 dagen arrest gestraft was. Bij dien brave vonden we liet grootste gedeelte van de hier genoemde verkochte goederen! (f) Gemakkelijker gezegd dan gedaan. Wat is politie in Indië? 't Is altijd: de civiele autoriteit moet dit en moet dat doen; maar de middelen om het te doen? Kedactie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 295