18 eeii langwerpig vierkant stuk goed, iets grooter dan eenê sprei, dat of uit eene soort waterproof dan wel uit met getali pertjah door trokken laken zoude moeten bestaan; deze mantel kan door geringe bijvoegselen (plaat II, fig C1, 2 en 3) en zonder vormverandering, hetzij als zoodanig, hetzij als burnous dienst doen en te velde tevens als tentje dienen. Drie man zouden b. v. een tentje (plaat II, hg C, 4) kunnen opslaan en daarbij één der mantels voor dakbedekking een tweeden voor imitatieleder en een derden voor deken gebruiken. Het medevoeren der sprei zoude daardoor misschien overbodig zijn. Men zal wellicht beweren, dat het gebruik van een mantel het hanteeren van het geweer zoude belettendit is echter niet zoo door eene proef lean men zich daarvan gemakkelijk overtuigenwel geeft de mantel eenige belemmering hij sommige handgrepenb. v. het schouderen, maar bij die bewegingenwaar het op aan komtzooals het vellen, enz., is dit niet het geval; ook kan men bij gevaar spoedig genoeg zich er van ontdoen, en buitendien weegt deze geringe belemmering niet op tegen het groote voordeelbeschutting van den soldaat tegen den tropischen regen te velde en vermindering van zijne bepakking. Dat het tegenwoordige schoeisel niet zoo is, als het wezen moestbe wijzen de talrijk genomen proevenhoewel de Australische schoenen van goede qualiteit zijngeeft het bestaande model niet den noodi- gen steun aan den voeten loopt de man op eene natte sawah b. v. gevaar, ze spoedig te verliezen, zoo hij althans geene slob kousen aan heeft. In den laatsten tijd heeft rneu eene soort van schoenen met slobkous beproefd; op het oog is dit model heel aardig, en indien de schoen en de kous juist om het been sloten en bleven sluiten, zou het model misschien zoo kwaad niet zijn; dit is echter zoo goed als nooit het geval; dergelijke schoenen zouden voor ieder man afzonderlijk, nauwkeurig van pas gemaakt moeten worden, om te kunnen voldoen. Laarzen, hoe goed in sommige opzichten, zijn in It}dië voor de Infanterie op alle terreinen lang niet te gebruiken. Onze meening is om aan de Australische schoenen eene hoogere De Hollandsche der vervaardigd en schoenen, van een even onpractisch als leelijtc model, van vrij slech t zeer slordig afgewerkt, kunnen gerust buiten beschouwing blijven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 29