807 gen. Tijdgenooten zullen bet kunnen getuigen, dat eene krachtdadige optreding van het militair gezag bij het begin van het oproer in Brussel den afval van België had kunnen voorkomen. Gemis aan bepaalde voorschriften en onzekerheid omtrent hunne bevoegdheid maakten de militaire bevelhebbers besluiteloos en deden de krachtige helft van een schoon koningrijk voor Oranje-N'assau verloren gaan. Wil men te eeniger tijd in Indië niet hetzelfde zien gebeuren, men heffe de onzekerheid op, welke te dien aanzien bestaat en sedert 1854 reeds lang niet meer had mogen bestaan omtrent de wederzijd- sche rechten der burgerlijke en militaire autoriteiten. Men bakene ieders werkkring en bevoegdheid onder dergelijke omstandigheden goed, d. i. bepaald af. Zoodoende zal men dan wel voor den vervolge dien wedijver missen tusschen militaire en civiele bevelhebbers, waarvan zoo vele gebeurtenissen in Indië kunnen getuigentoen die autoriteiten, elk voor zich: de Resident aan het hoofd der pradjoe- rits en de militaire bevelhebber aan het hoofd der troepen, de op standelingen afbreuk zochten te doen; maar zulk een zelfstandig handelen veroorzaakt meer schade dan voordeel, omdat de twee krachten, (civiele en militairehoezeer tot één hoofddoel samenwerkende, te veel verspreid en vaak tot onderscheidene (ook persoonlijke) bijoog merken gebruikt worden. I. Omtrent den staat van oorlog en beleg bevat het Regeeringsregle- ment in art. 43 de volgende bepaling „In geval van oorlog of opstand, neemt de Gouverneur-Generaal de maatregelen, die hij in het belang- van het Rijk en van Nederlandsch-Indië noodzakelijk acht, ook de zoodanige waartoe anders 's Konings magtiging vereischt wordt." „Bepaaldelijk heeft hij alsdan de magt om Nederlandsch-Indiëgeheel of gedeeltelijk, in staat van oorlog' of beleg te verklaren, wetten en be palingen van dit reglement te schorsen en autoriteiten tijdelijk op te heffen." „Be Gouverneur-Generaal kan in de bezittingen buiten Java en Madura de burgerlijke of militaire gezaghebbers magtigen tot het nemen van voor- loopige maatregelen van den bij dit artikel bedoelden aard,"

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 314