310 „Bij verschijning van een vijandelijke vloot met troepes op de Rhede, zal hij oogenblikkelijk de Jaccatrasche en Preanger beneden en bovenlan den, bij eene proclamatie verklaren in staat van beleg, en in dat geval op zijne personele verantwoordelijkheid beschikken, niet alleen over alle civile Ambtenaren, maar ook over de Finantiën en magazijnen, en in een woord over alles wat tot de defensie nuttig en nodig is." „Bij de Proclamatie, waar bij de Kolonie zal worden verklaard in staat van beleg, zal lijj gelasten Aan alle liooge en mindere Collegién, aan civile Ambtenaren, en aan gewezen civile en militaire geëmploijeerdens, om te retireren en zich steeds te bevinden drie uuren achter de Armee." „Aan Europeesche burgers en ingezetenen, om zich, gedurende het be- leg, niet buiten hunne woningen te vertonen, en al hunne commission door slaven te laten verrigten, terwijl zij op straat of buiten hunne huizen ontdekt wordende, als verraders met de dood zullen worden gestraft, echter met vrijheid voor dezelve, om des verkiezende, benevens de civi le Ambtenaren, te kunnen retireren, gedragende zich in dit geval na het geen omtrent dezelve hier boven is bepaald." „Aan de Landdrosten der Bataviasche ommelanden, en van de Jacca trasche bovenlanden, aan den Advocaat-Fiscaal,- aan den Bailluw en aan den Sabanhaar en Licentmeester, om zich benevens hunne substituten en oppassers, steeds te bevinden in het Hoofdkwartier, en in de nabijheid van den commanderendén officier der troepes, tot het presteren van zo danige diensten, als van hun zullen worden gerequireerd, na vooraf te hebben uitgevoerd de orders, bij Placaat van heden, tot verwijdering van alle middelen van transport van den vijand, gegeven." „Aan den Chef der Genie, om zich almede bij den commanderenden officier der troepes, tot de uitvoering van zijne orders, te bevinden, en „Aan de Administrateurs om hunne Magazijnen te bewaken, en daar toe op Batavia achter te blijven." „Bij eene landing van den vijand zal hij de Iiooge Regering almede aanschrijven zich naar Buitenzorgen vervolgens, zoo nodigdieper land- waards in te begeven, blijvende altoos ten minste dertig palen achter het corps troepes, en zorgende vobr de vivres." Hoe gaarne zouden wij hier deze instructie voor den toenmaligen legercommandant geheel overgeschreven hebbenomdat wij daaruit zouden ziendat wij op dit oogenblikbij de nadering van een Eu- ropeesclien vijand, nadat we millioenen aan defensiever/ten verspild,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 317