313 Aan deze bepalingen hebben we echter niet genoeg. We moeten daarbij vermelden hoe in de laatstgenoemde regeeringsreglementen de verhouding tusschen het militair en civiel gezag in de bezittingen buiten Java en Madoera was bepaald. Wij gaan daartoe na wat de geschiedenis is der laatste alinea van artikel 68 van het bestaande Regeeringsreglement, waaraan in de vorige aflevering van dit tijd schrift ook een opstel werd gewijd, en vinden dan 1818. 1827. 1830. 1836. 36. 36. 37. 29. worden overgegaan, dat tot eene capitu moet hij alvorens daar latie met den vijand toe te besluiten, de over een of meer ge zaak brengen in Rade, deelten van Indië be ten einde nog nader, hoort te worden over over het aangaan van gegaan, zal hij de het verdrag en de zaak brengen in Ra voorwaarden van het de, op dat dezelve zelve, te beslissen." aldaar delinitievelijk worde beslist." 1818. 68. 69. 1827. 69. 70. 1830. 66. 67. 1836. 55. „Ingeval van onver- hoopten vijandelijken aanval, zoowel als in tijden van oorlog, moeten zij (de hoofden van gewestelijk be stuur) het bestier van alles wat tot verdedi ging tegen den vijand noodig is, overlaten aan den bevelvoeren den officier, voor zoo verre zij zelve niet „In geval van on- verhoopten vijande lijken inval, zoo wel als in tijden van oorlog, is de bevel voerende officier ver- pligt, met gemeen overleg van den bur gerlijken gezagvoer der te handelen, en zich met dien hoofd ambtenaar te ver staan, nopens alles „In geval van on- verhoopten vijande lijken aanval, zoo wel als in tijden van oorlog, moeten zij (de hoofden van gewestelijk bestuur) het bestuur van al les, wat tot verdedi ging tegen den vijand noodig is, overlaten aan den bevelvoerenden offi- „In geval van onverhoopten vij andelijken aanval, zoo wel als in tijd van oorlog, moeten zij al wat tot de verdediging tegen den vijand noodig is, overlaten aan den bevelvoeren den officier, zoover zij zelve niet door den Gouverneur-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 320