320 worden toegepast, het gevoelen zal inwinnen van den Raad van Indie „De vrees voor belemmering zal, dit vertrouwt men, wijken door de toelichting in de tegenwoordige memorie op het zoo even vermelde on derdeel van art. 26 (27 nieuw) gegeven." „De rust van Nederlctndsch-Indië moet niet aan angstvallige vormen worden opgeofferd; de wereldgeschiedenis van vroegeren en lateren tijd verschaft de overtuigingdat menige omwenteling door krachtige en tijdige maatregelen had kunnen verhoed worden." „Maar het is even onbetwistbaar dat zulke maatregelenom doel te treffen, met wijsheid moeten worden beraamd, en daarom is een voor afgaand overleg met den Raad van Indië over de noodzakelijkheid en de algemeene strekking van buitengewone maatregelen nuttig. Bij zulke gelegenheden zal het vooral wenschelijk zijndat de Gouverneur-Generaal gebruik make van zijne bevoegdheid om de vergaderingen van den Raad te kunnen bijwonen. Eene zaakkundige beslissing zal daardoor worden bevorderd en bespoedigd." „Minder gunstig denkt de Regering over het geopperd denkbeeld om de gewone regterlijke magt te raadplegen in de gevallen waarvan hier sprake is. Die magt zou zich bezwaarlijk kunnen plaatsen op het stand punt van beschouwinghetwelk hier vooral te pas komtnamelijk dat van het nut c. „Men heeft gevraagd welke de maatregelen zijn in het slot van alinea 1 bedoeld, waartoe onder gewone omstandigheden 's Konings voorafgaande magtiging wordt vereischt." „Het antwoord wordt in de 2° alinea van het artikel door het opnoemen van eenige voorbeelden gegeven. Overigens zullen de afwijkingen, waartoe de Gouverneur-Generaal soms bij opstand of oorlog zal moeten overgaan, voor een gedeelte van eenen geldelijken aard zijn." „Een ander voorbeeld kan hier nog worden opgenoemd, het is dat, waarop gewezen wordt bij de toelichting van art. 40 van het tegenwoordig ontwerp, sub lit. c". (f) Zie bladz. 214, deel II van het in de vorige noot aangehaalde werk van Keu- clienius. (t) C. „In den regel is de Gouverneur-Generaal verpligt den Raad van Indië te hooren, telkens wanneer hij gebruik wil maken van de hem bij art. 37 (40 nieuw) verleende magt". „Doen zich gevallen voor, waarin, zoo als het Voorloopig Verslag van 12 Maart j. 1. zich uitdrukt, de stiptste geheimhouding met opzigt tot voorgenomen oorlogsmaatre gelen gevorderd wordt, dan zal het aan den Gouverneur-Generaal vrijstaan, om, krachtens

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 327