21 donbeugel; een geweerriem is in Indie niet noodig; militaire marschen buiten het garnizoen buiten beschouwing gelaten, is de geweerriem in vele gevallen zeer nadeelig, omdat deze riem aanleiding geeft tot het voor zoo velen te velde noodlottig afgeloopen boemelen langs den weg, terwijl men op zijn qui vive moest zijn. 4e Het aanbrengen van een uiterst dunnen ijzerdraad, horizontaal over de inkeep der vizierklep (fig. Gr, plaat II) om van zuiver gestreken korrel ook door minder geoefenden te doen gebruik maken. Het vervangen van de bajonet door een yatagan, om zoodoende het kapmes te kunnen missen en de uitrusting te vereenvoudigen en lichter te maken, keuren wij af, omdat het bajonet op in Indiëregel is en moet zijn, en de sabelbajonet aan de eigenschappen van het Indische kapmes, ook door den minder geschikten vorm er van, zeer slecht voldoet. Het tegenwoordige kapmes voldoet, volgens onze meening, echter niet geheel aan zijne bestemming; want er zit betrekkelijk weinig slag in, en als oorlogswapen heeft het zoo goed als geeue waarde wanneer het kon vervangen worden door een ander van de lengte van dat der sapeurs, maar van bijna de helft minder ijzerdikte bij den greep en de helft meer ijzerbreedte bij de punt, en daarbij den zoogenaamden klewangvorm (plaat II, fig. H) kon krijgen, zoude dit waarlijk eene groote verbetering zijn; want niet alleen dat het kap pen door dien vorm eene bijna dubbele uitwerking zoude verkrijgen, maar tevens zou de soldaat in dit kapmes een geducht oorlogswapen bezitten, terwijl het verschil van zwaarte slechts 0,2 K. Gr. bedraagt. In ieder geval is het meer dan wenschelijk, zoo spoedig mogeljjk bij het thans in gebruik zijnde kapmes den altijd loszittenden en ramme lenden haak en oorband van de scheede te doen vervallen en vervangen door een stoot met riempje, waardoor in de eerste plaats het gewicht met 0,22 K.Gr. verminderd, maar tevens ook voorkomen wordt, dat men reeds op grooten afstand een troep kan hooren aankomen; bij de stalen scheeden is dit gerammel en geklepper nog veel erger. Wij gaan nu tot den ransel over, omdat deze in nauw verband Dit gebrek wordt vaak te velde hersteld. Onze Inlandsche soldaten weten het kapmes dikwijls de scherpte van een scheermes te geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 32