327 oordeelen op zijne eigene verantwoordelijkheidzonder terugzigt op of'zonder zich te gedragen naar de hevelen van den civilen gouverneur „Wanneer nu in een rijk als Engelandwaar voorzeker minder clan ergens elders het militair element domineert, zulke bepalingen bestaan, dan mag men liet er wel voor houden dat zij volstrekt noodzakelijk zijn, en dus ook voor onze koloniën en overzeesche bezittingen zouden moeten vastgesteld worden." „liet is de overtuiging daarvan die er den ondergeteekende toe geleid heeft, om (naar aanleiding van art. 25 van het Reglement. van Oide) bij wijze van nota, de aandacht zijner medeleden en die van de Regeling op dit belangrijk onderwerp te vestigen." „Volgens zijne bescheiden meening zou de Gouverneur-Generaal van Nederlandsen-Indië wel met het opper gezag over het Oost-Indisch leger moeten bekleed zijn, maar zou het eigenlijke opper&eeeZ aan den kom- mandant van dat leger moeten worden opgedragenen aan dezenzoowel wanneer onze Oost-Indische bezittingen door eenen Europeschen vijand mogten worden aangevallen, als gedurende eenen oorlog met Inlandsche vorsten, de vrije beschikking over al de troepen en het geheele beleid der militaire operation, onder zijne speciale verantwoordelijkheid, over gelaten moeten worden, immers zoolang de betrekking van Gouverneur- Generaal wordt vervuld door een burgerlijk persoon, hetgeen in velerlei opzigten schier onvermijdelijk schijnt. „Ten slotte neemt de ondergeteekende de vrijheid op te merken, dat hij eerst nu de bovenstaande bedenkingen heeft geopperd, omdat hij door bijzondere omstandigheden verhinderd werd deel te nemen aan het on derzoek van het eerste ontwerp-reglement op het beleid der regeiing van NeclerlandscJi-Iudië, gedurende de zitting van 1852 1853". In de laatste Memorie van beantwoording van den Minister van Koloniën betreffende bet artikel, dat over den staat van oorlog en beleg handelt, lezen we: „Een artikel van den onderwerpelijken aard is te meer noodig nu hot regeringsreglement zal uitgaan van de wetgevende magt, en nu bevoegdheid en verantwoordelijkheid met scherper lijnen zullen worden aangetee- kend". „Om zooveel mogelijk aan de gemaakte bedenkingen te gemoet te komen, is de redactie van het artikel gewijzigd." „De delegatie op de gezagvoerders buiten Java moet behouden worden Vant ook daar kunnen buitengewone omstandigheden buitengewone maat-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 334