door den toestand, waarin men verkeert, volstrekt worden gevorderd. Is de Gouverneur-Generaal verder gegaan, dan moet hij, geloof ik, straf baar zijn volgens art. 41. Ik lieb dus geenerlei bedenking tegen de magt van den Gouverneur-Generaal om in staat van oorlog of beleg te verklaren, wanneer de omstandigheden dit vorderen, en dit moet de Gouverneur-Generaal weten. Maar de maatregelen, die het gevolg zullen zijn van die verklaring, die maatregelen moeten niet willekeurig kunnen wor den genomen. Hoe grooter de magt is, die de Gouverneur-Generaal moet hebben, des te grooter moet ook de verantwoordelijkheid zijn, die er tegenover staat. Daarom zou ik wenschen, dat in de tweede alinea eene bijvoeging geschiedde van een paar woorden. Ik heb met genoegen "■ezien, dat uit deze tweede alinea zeer uitdrukkelijk blijkt, dat alleen O in het daar vermelde geval de Gouverneur-Generaal de bepalingen van dit reglement zal kunnen schorsen. Mijn verlangen is slechts, dat tus- schen de woorden „om" en „Nederlands'ch-Indië" gezegd worde: voor- zooveel clit noodig mogt zijn. De meening is, de verantwoordelijkheid van den Gouverneur-Generaal ook hier boven twijfel te stellen, zoodat, mogt hij, bij verklaring in staat van oorlog of beleg, geoordeeld worden maatregelen te hebben genomen, waarvoor geene onvermijdelijkheid be stond, hij dan strafbaar zal zijn \olgens art. 41. Dit zou het gevolg wezen van de zeer eenvoudige bijvoeging." Dit amendement werd gelijk te begrijpen valtdoor verschil lende kamerleden ondersteund. De Heer Van Lennepsprak vervolgens „Ik geloof, dat het van belang is, dat de Gouverneur-Generaal juist wete, waartoe de bevoegdheid strekt, welke hem hier verleend woidt. In de 2e alinea van dit artikel wordt hem de magt gegeven om in de daar bedoelde gevallen onder anderen ook „autoriteiten op te heffen Nu verklaar ik, dat, indien ik Gouverneur-Generaal was, ik niet zoude weten, welke bevoegdheid mij door die woorden zoude zijn toegekend. Ik wensch daarom te vragen, of onder autoriteiten hier de zaak dan wel de persoon bedoeld wordtof het zeggen wil, dat hij de magt heeft om een staatsambt, eene betrekking te vernietigen, om bij voorbeeld te be palen, dat eene plaats, waar tot dusverre eene residentie was, voortaan geene residentie meer zal wezen, maar dat zulk een district eene andere verdeeling zal ondergaan, dan wel of men daarmede bedoelt, dat hij een persoon kan ontslaan uit de ambtsbetrekkingwelke tot dusverre aan In welke gevallen de Gouverneur-Generaal strafbaar is. Zie art, 38 van het bestaande Regeeringsreg'loment,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 338