335 na den Belgischen opstand, zoo waren toen toch de Verschillende attribu ten eenigermate bepaald. Toen wist de opperbevelhebber van het leger en ieder bevelhebber eener vesting, welke zijne pligten en regten waren. Ook iedereen, die onder den bevelhebber van het leger of van eene ves ting ressorteerde, wist, waaraan zich te houden. Zulke regeling kon, verbeterd en gewijzigd naar de behoeften der koloniën, bij algemeene verordening worden daargesteld, en daarmede behoorde niet gewacht te worden tot dat de staat van oorlog of het beleg daar is; wanneer men soms, gelijk in 1832, toen bij geheime instructie aan een Eaad van Indië werd opgedragen het fiat executie van doodvonnissen, tot vreemde maatregelen toevlugt neemt. Daarom zou ik het van belang achten, in de 2e alinea te lezen: overeenkomstig de daarom trent bij algemeene verordening vast te stellen bepalingen. Zoo de Minister zwarigheid maakte, dit over te nemen, dan zou ik de vrijheid nemen, het als amendement voor te stellen, omdat er, zoo mij voorkomt, in waar heid behoefte aan eenige voorziening, aan eenigen breidel bestaat." Daarop vroeg de Heer Van Nispen van Sevenaer in zijne rede, welke wij voor ons doel veilig achterwege kunnen laten, of niet zonder den minsten twijfel wetten en bepalingen van dit reglement die algemeen verbindende verordeningen zijn, bedoeld in art. 32, en of, wanneer art. 46 spreekt van de macht van den Gouverneur- Generaal om Nederlandsch-lndië geheel of gedeeltelijk in staat van oorlog en beleg te verklaren, wetten en bepalingen van dit regle ment te schorsen en autoriteiten op te heffennietingevolge art. 32, overeenstemming met den Raad van Indié wordt vereischt. Immers in art. 31 wordt gezegd, dat de Gouverneur-Generaal het advies van den Eaad van Indië moet vragen, onder anderen, omtrent de alge meene strekking der maatregelen, door het buMerlijk gezag genomen of te nemen in geval van oorlog of opstandterwijl art. 32 luidt „Overeenstemming met den Eaad van Nederlandsch-Indië woidt, onverminderd in de gevallen, uitdrukkelijk in dit reglement genoemd, gevorderd voor de vaststelling, wijziging, uitlegging, schorsing en intrekking door den Gonverneur-Generaal van alle algemeen verbin dende verordeningen, gelijk mede voor het uitstellen harer afkondi- o-ino'," Voor ons doel is de vraag van den 1 leer Van Nispen in O O Die geheime instructie, waarschijnlijk van den Gouverneur-Generaal Van den fiosch, is ons niet bekencl,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 342