336 zooverre van minder belang, omdat, al wordt hetgeen later be vestigd wordt overeenstemming met den Rand van- Tndiê gevorderd, waarin dan natuurlijk ook de Commandanten van land- en zeemacht en de Procureur-Generaal als buitengewone leden zitting zullen hebben, aan den Gouverneur-Generaal in de 2° alinea van hot volgende artikel tocli de bevoegdheid is verleend om, wanneer hij zich niet met het advies van het hoogste regeeringscollegie vereenigt, zonder de bij dat artikel voorgeschreven in te roepen uitspraak des Konings af te wachten, de door hem noodig gekeurde maatregelen op eigen gezag en verantwoordelijkheid kan nemen, wanneer hij oordeeltdat langer verwijl de veiligheid, of de rust van Nedrrlandsch-Indië of andere gewichtige algemeene belangen zou in gevaar brengen. Dit artikel (33) werd bij de discussiën even als het voorgaande (32) zonder beraadslaging en hoofdelijke stemming goedgekeurd. Beide artikelen zijn de artikelen 29 en 30 van het bestaande Regeeringsreglement geworden, waarnaar eene eenvoudige verwijzing derhalve voldoen de is. Vervolgens kwam de Heer Godefroibekwaam jurist, aan het woorddie zich met het amendement Thorbecke niet konde veree nigen en daarom o. a. zeide: „Nu wensch ik dc vraag te doen, of, wanneer het amendement van den geachten afgevaardigde uit Maastricht (den Heer Thorbeckezal zijn aangenomen, dan daaruit niet de, naar mijn inzien, onjuiste gevolgtrek king kan worden afgeleid, dat de Gouverneur-Generaal niet verantwoor delijk zal zijn voor andere maatregelen, dan die, in de 2e alinea (van art. 4G) omschreven, wanneer die maatregelen niet noodzakelijk waren in het bebng van het Rijk en van Nederlandsch-Indiêmet andere woorden, of hij souverein beoordeelaar is over alle maatregelen, genomen in do gevallen bij dit artikel bedoeld, dan alleen over die, welke bepaal delijk zijn aangewezen bij de 2e alinea. Ik zou meenen, dat die zwa righeid kon worden weggenomen door eene verandering van de redactie der le zinsnede, indien deze dus wierd gelezen„In geval van oorlog of opstand, neemt de Gouverneur-Generaal de maatregelen, die in het belang van het Rijk en van Nederlandsch-Indiê noodzakelijk zijn, enz. „Ik vraag verder, of die wijziging het amendement van den geachten spreker niet overbodig zou maken en of zij niet het gevolg zal hebben van te voorkomen, dat de Gouverneur-Generaal, zonder aan iemand ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 343