337 antwoordelijk te zijn, maatregelen als in dit artikel bedoeld zijn, zott kunnen nemen zonder dat die in het belang van het Rijk en van Ne- derlandsch-Indië noodzakelijk zijn." Daarentegen vond de Heer Elout voor zijne meening een bondge noot in den Heer Van Lijnden. Deze zeide: „De spreker, naast mij gezeten (de Heer Eloutheeft zoo straks zijne rede geëindigd met de verklaring, dat er noodzakelijkheid van eenigen breidel bestaat voor de bijna onbeperkte magt in het thans in behande ling zijnde artikel aan den Gouverneur-Generaal toegekend. Ook ik ben van die noodzakelijkheid overtuigd, en daarom veroorloof ik mij eene nadere explicatie van de Regering te vragen. Yolgens het 2e lid van dit artikel, heeft de Gouverneur-Generaal de magt autoriteiten op te- heffen. Op de vraag van den afgevaardigde uit Steen-wijk (den Heer Van Lennepi), of hierdoor verstaan moest worden het ontzetten van de titularissen van hunnen post of wel het opheffen der instelling, heeft de Minister geant woord, dat het laatste bedoeld wordt. Dit geeft mij aanleiding te vragen of, krachtens deze bepaling, de Gouverneur-Generaal bevoegd zou zijn bij voorbeeld den Raad van Indië op te heffen Hij behoort ontegenzegge lijk tot de autoriteiten, de gevestigde instellingen. Ofschoon het nu niet waarschijnlijk is, dat de Raad van Indiëdie, volgens art. 31 door den Gouverneur-Generaal geraadpleegd moet worden over maatregelen te nemen door het burgerlijk gezag in geval van oorlog of opstand, ligtelijk tot zijne eigene opheffing zou adviseren, zoo komt het mij toch noodzakelijk voor, dat door de Regering worde verklaard, welke autoriteiten hier be doeld zijn. „Bij de verdediging dezer bepaling is straks door den Minister ver klaard, dat hier slechts aan een tijdelijken maatregel te denken viel. Het komt mij wensclielijk voor, dat van deze bedoeling ook in de wet blijke, en ik geef daarom aan den Minister in overweging om achter autoriteiten het woord tijdelijk in te lasschen, waardoor het artikel in duidelijkheid zal winnen." Daarop antwoordde de Minister van Koloniën: „De bedoeling van dit artikel is zeer zeker, dat de Gouverneur-Gene raal zal nemen tijdelijke maatregelen, maatregelen van voorbij gaanden aard, gebaseerd op de omstandigheden, waarin Indië zich in het geval van opstand of oorlog geheel of gedeeltelijk bevinden kan; en dus zal de opheffing in den regel veeleer betreffen gewestelijke autoriteiten, dan autoriteiten zoo als door de geachte sprekers zijn genoemd. Het ligt in den aard der zaak. Want wat zal het gevolg zijn van de opheffing 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 344