- 338 van die autoriteiten? Dat hunne werkzaamheden en function worden overgedragen aan andere, hijv. aan militaire autoriteiten, wier werkkring' tijdelijk door den staat van beleg- of oorlog wordt opgeheven, om geene belemmering te veroorzaken in de militaire maatregelen, die noodig wor den geacht." „Tegen de bijvoeging van het woord „tijdelijk" heb ik niets. Het is eene verduidelijking, die ik zal overnemen, in het vertrouwen dat de geachte spreker daardoor bevredigd zal zijn.' „Door den afgevaardigde uit Nijmegen (den Heer Van Nispen) is gewezen op art. 32 van het reglement. Ik doe dit ook, want het wijst, even als art. 31, speciale gevallen aan; en wanneer in de tweede paragraapli van art. 46 gesproken wordt van de schorsing van wetten en bepalingen van dit reglement, dan zijn dit gevallen, die binnen het bereik van art. 32 liggen." „Ook bij art. 25 is het geval van oorlog en opstand voorzien; im mers wordt daar gezegd: „Onverminderd het geval voorzien bij art. 46, enz."" „Er is nog eene bepaling in het reglement (ik kan die voor het oogen- blik niet aanwijzen)waarbij aan den Gouverneur-Generaal in het geval, bij art. 46 voorzien, eene speciale, discretionaire magt is toegekend. En ofschoon liij in ieder geval, waar overeenstemming wordt gevorderd, voorwaardelijk bevoegd is om in afwijking van het advies van den Raad- van Indi'ê te handelen, zoo is het duidelijk, dat het geval bij art. 46 omschreven, van zoodanig exceptionelen aard is, dat bij verschil van gevoelen tusschen den Gouverneur-Generaal en den Raad vair Indiê de landvoogd op eigen gezag en verantwoordelijkheid zoodanig moet handelen, als hij vermeent te behooren. „Met het amendement van den Heer Elout kan ik mij niet vereenigen; ik zal den loop der discussiën daaromtrent verder afwachten." Alsnu nam Thorbecke wederom liet woord en sprak: „Ik beaam geheel en al die laatste woorden van den Minister, zoo even gesproken bij het slot van zijne rede, en roep die in. Ondanks de vcr- Onverminderd het geval voorzien bij art. 46 en behoudens de bepalingen van dit reglement, is de Gouverneur-Generaal bevoegd om in dringende omstandigheden voor geheel Nederlandsch-Inclië of voor bepaalde gedeelten daarvan, onder nadere bekrachtiging door de wet bij algemeene verordening, wetten geheel of gedeeltelijk bniten werking te stellen, te wijzigen of te schorsen." „Yan deze handelingen wordt door den Koning onverwijld kennis gegeven aan de Stilten-Generaal."

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 345