349 die daar ergens geland is, met goed gevolg in de flank kan worden geatta queerd of afgesneden, enz.; hoe detachementen (gesloten of verstrooid met reserve) van onze troepen, die teruggeslagen worden, het best ordelijk kunnen terugtrekken en langs welke wegen en paden zij het snelst en het veiligst in andere positiën kunnen komen of zich kunnen voegen bij andere, op ten naastenbij bekende plaatsen opgestelde of in gevecht zijnde troepen; evenzoo voor mobiele detachementendie bij een doorgezetten aanval, gedurende dien aanval niet noodig zijn op de plaats van eerste observatie-opstelling, en tot het afslaan van den aanval moeten of kunnen medewerken; al verder, welke middelen het terrein aanbiedt om bij voor bereiding tot de verdediging of tijdens de verdediging door het door steken van dijken tusschen de vischvijvers, moerassige streken of eenigszins beduidende afwateringen, het wegnemen van bruggen en andere overgangs middelen, het versperren door om te hakken geboomte of door andere, dade lijk toe te passen middelen, het avanceeren des vijands te belemmeren; de kennis zooveel mogelijk van liet strand en van de gelegenheid tot lan den door troepen en geschut, welke laatste bijzonderheid wel niet door eigen waarneming door de officieren der corpsen kan worden geconstateerd, maar waarop toch de aandacht gevestigd moet worden 0111 kennis daarvan te bekomen, voor zooveel daartoe de gelegenheid bestaatal verder zich bekend te maken met de afstanden van verschillende punten of'terrein gedeelten, om te weten in welke gevallen de schietwapens met goed gevolg werkzaam kunnen zijn en met welke richting of aanleg, hoe de werk kring is van het geschut in de batterijen (f), en waar onze troepen zich alzoo niet moeten opstellenom het vuur van het geschut niet in den Tot de voorbereiding behoort ook het kappen, tot op een paar palmen van den grond, van het houtgewas om of nabij de batterijen en overal waar het nuttig is, en men het niet opzettelijk liever staan laat om als masques te dienen. Het bekend zijn met de plaatsen, waar goed drinkwater is, of waar vaten met water het best kunnen worden gedeponeerd, buiten en behalve dat in de batterijen en te Batavia. Het plaatsen van depóts van gereedschappen of, kan het, van arbeiders met ge reedschappen. De munitie-, depót- en ambulanceposten. Al die afstanden behoeven bij eene opname door officieren der corpsen, zoo als hier in deze nota bedoeld wordt, niet te worden opgemeten; de kaart geeft den afstand der hoofdpunten aan, of deze kan daarop gemeten worden, en de afstand tot tussehenliggende punten kan dan zonder veel omslag worden bepaald; waar noodig client men ze nog op te nemen (ten naastenbij). (f) De batterijen hebben tot nu toe geene geschutbewapening als hustbatterijen. Vijandelijke oorlogschepen moeten tamelijk ver uit den wal blijven, alhoewel projectielen

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 356