350 - weg te zijn of te beperken; waar doelmatig wachten kunnen worden ge steld, tot het observeeren en het bewaken van het strand, welke wegen of paden het doelmatigst gevolgd kunnen worden door de veiligheids- of bewakingspatrouilles, waar en hoe men de herkenningsteekenen zal kunnen maken voor de nachtdienst, in het kort de locale terreinkennis en be oordeeling van plaatselijke hulpmiddelen, om de verdediging goed voor te bereiden en krachtig vol te houden. Met betrekking tot de oude stad Batavia dus ook, welke gedeelten daarvan met goed gevolg zouden kunnen worden verdedigdmet behulp zoo noodig ook van barricadeering en opruimen van communicatiemiddelen over de rivieren en grachten (waarbij intussehen niet in ons voordeel is het aanwezig zijn van zooveel schepen en schuiten als gewoonlijk het geval is.) Ook is hot nuttig te kennen de terugtochtswegen en hoe deze begrensd zijn tot zekeren afstand van het strand naar Meester-Cornellsde gesteldheid van het terrein een paar duizend ellen, ook langs het strand, beoosten en bewesten de batterijen, die aan de vleugels der strandpositie van Batavia liggen, en hoe het strand daar in verbinding staat tot de wegen en het terrein achterwaarts naar Weltevreden en naar Meester-Cornells, alsmede het verband van die strandpositie tot de wegen, die oostelijk naar Tjilin- tjïng eii Bekasi leiden en westwaarts naar Tangevang Het is natuurlijk, dat bij oorlogstoestanden duidelijke kaarten met aanteekeningen moeten worden beschikbaar gesteld, ter dienste van de aanvoerders van betrekkelijk zelfstandige troepengedeelten; maar van zeer groot gewicht blijft de locale kennis door persoonlijke waarneming, ook tot meer duidelijk begrip van de verschillende afstanden en den tijd, noodig om die b. v. met een batal jon, met eene compagnie, af te leggen. Het is dan ook hoogst nuttig om de officieren en onderofficieren in de gelegenheid te stellen, de kuststreek en het terrein achterwaarts door eigen aanschouwing te leeren kennen, en, meer bijzonder voor de officieren, waarnemingen te doen van verschillenden aard, als hiervoren bedoeld, en daarvan schetsen te vervaardigenmet alle zoodanige aanteekeningen, als nuttig kunnen zijn, en zij in de gelegenheid zijn geweest, zoodanige détails waar te nemen, om dan deze schetsen, met aanteekeningen voorzien, in te dienen aan de corpscommandanten, die ze veilig moeten deponeeren, uit getrokken geschut van daar het strand kunnen bereiken. Het zijn strandbaitërijen, bewapend om landingen of het binnenkomen met sloepen of andere kleine vaartuigen te beletten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 357