352 Bij de theoriën der H.H. officieren kunnen de ontvangen schetsen met aan- teekeningen ter tafel gein-acht en ook in onderling verhand besproken worden. Het is intusschen zaakdat hij de uitvoering in den geest dezer nota, oenigszins stelselmatig worde te werk gegaan, opdat opvolgende de officieren en onderofficieren de verschillende streken of terreingedeelten bezoeken. Voor de troepen van Meester-Cornells natuurlijk meer bijzonder het terrein, ten oosten en ten westen, ten noordoosten en ten noordwesten van die garnizoensplaatsalsook het verband met de vleugels der strand- positie niet over Bataviamaar langs de wegen en paden en rivieren of kanalen ten oosten en ten westen. Tot dit laatste zijn de af te leggen afstanden betrekkelijk groot, en zal men voor enkele zoodanige waarneinings- tournées bijzondere maatregelen moeten treffen, ook voor de voeding en de verzorging van den soldaat, en zullen zulke detachementen zeer klein kunnen worden genomen; de hoofdzaak blijft toch de waarneming dooi de officieren. De Cavalerie en de Artillerie regelen de dienst naar de overige diensten bij de corpsen en naar de eigenaardigheden van die wapens, in verhand tot wat van die wapens gevergd kan en mag worden. Voor de Veldartillerie is het van gewicht, te weten waar het geschut langs de de kuststreek zoo al kan komen, met behoorlijke gelegenheid tot terug gaan en het nemen van andere positiënen op welke wijze zij bij de verdediging kan medewerken. Men zal nu en dan wegen of paden of gedeelten van het terrein moeten overtrekken op particulieren eigendommaar daartegen zullen de eigenaren wel geene bezwaren hebben, wanneer, waaraan niet getwijfeld wordt, gewaakt wordt tegen beschadiging, vrijpostigheden of andere verkeerdheden, en, waar het te pas komt, vooraf de vergunning wordt gevraagd. Het is ook niet altijd noodigdat, om eenig punt of terreingedeelte of voorwerp waar te nemen, het geheele detachement zich derwaarts begeeft; een enkel officier c.q. met een paar man zal veelal voldoende zijn wanneer men wenscht waar te nemen op particulier en als afgebakend of gesloten te beschouwen eigendom. Bij deze opdracht wordt dan ook vooropgezet, dat niemand schade of overlast mag worden aangedaan. Gewis zijn vele officieren in het bezit van horologiën, kleine kompassen, Verrekijkers en afstandmoters, waarvan door hen bij deze dienst zeer nuttig partij zal kunnen worden getrokken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 359