353 Wenschen nu en dan eenige officieren zich zonder detachement, als liet ware op eigene gelegenheid op verkenning te hegeven, dan zal van zulk een blijk van ijver en belangstelling bijzondere notitie worden genomen. Bij deze opnamen bestaat voor do officieren en minderen goede gelegenheid tot het oefenen in het schatten van afstanden. Bij deze algemeene opdracht is geene sprake van bepaalde veronderstel lingenwaarom dan ook niets bepaalds gezegd is van sterkte en aard van vijandelijke strijdkrachten en aanvalsmiddelen, noch van eigene troepensterkte bij eene veronderstelde verdediging; het geldt niet het uitvoeren en uit werken van bepaalde veronderstellingen op het terrein, maar wel het op- en waarnemen, het verkrijgen van locale kennis, in den zin als in deze nota aangegeven. Yan deze opdracht moet bij de uitvoering niet meer gemaakt worden dan bedoeld is, b.v. niet door telkens vooraf bepaald opgegeven veronder stellingen, die door de uitvoering al licht te veel tijd zouden vorderen en te veel afleiding zouden geven met betrekking tot wat in de eerste plaatsvolgens deze notaverlangd wordtwaarbij overigens zooveel doenlijk vrijheid van handelen moet worden gelaten, naar omstandigheden en naar het beste weten der uitvoerders. Ik heb de eer, de corpscommandanten te verzoeken, in den geest van deze nota de noodige bevelen te geven en waar en wanneer noodig zich onderling te verstaanter voorkoming van verwarring of misverstand. Ik verzoek tegen ultimo Augustus een eerste beknopt rapport van hetgeen onderwerpelijk is verricht met de gemaakte of ingevulde schotsen mot aanteekeningen, waarbij beknoptheid mot duidelijkheid wordt aanbe volen, en verder om de tivee maanden, telkens door tusschenkomst van van den plaatselijken militairen commandantdie daardoor in de gelegenheid is, van den inhoud kennis te nemen. Van elke opname-of verkenningstournée behoeft door de officieren, die samen uitrukkenslechts één schets met aanteekeningen te worden ingediend, tenzij een gedeelte van het gezelschap officieren eenige afzon derlijke taak had, waarvan dan hot resultaat zoo noodig bij afzonderlijke schets of notitie kan worden bijgevoegd. Ten slotte nog de aanteekeningdat de vele overplaatsingen van officieren, die het gevolg zijn van de Indische toestandennatuurlijk van nadeeligen invoed zijn op het onderwerpelijk beoogde doelmaar aangezien de schetsen en aanteekeningen der officieren worden ingediend en van 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 360