362 bataljon in de Bataljonsschool werd geëxerceerd [verlengd front] (b). Bij nota van 14 September 1867 zonder N° werd een voorschrift gegeven ter toelichting van de 82, 83, 84, 85 en 86 der Linieschool (c). In September 1867 is ook uitgevaardigd een voorschrift voor de bewe gingen der Veldartillerie en het escadron Cavalerie, vereenigd met de Infanterie in de Linie- of Brigadeschool (d). Bij nota van 18 Januari 1868, N° 137/6 werd eene aanbeveling gedaan omtrent het stellen van de vizierklep in zekere gevallen, en werd de aandacht gevestigd op hot onderscheid tusschen het gewone exerceeren en het manoeuvreeren [e] Met het behandelde, bedoeld onder [a],[c] en eerste gedeelte [e] moeten alle officieren der bataljons bekend zijn. Met den inhoud van do stukken, bedoeld onder [b] en [dj, moeten allo Kapiteins hekend zijn, even als met het tweede gedeelte [e]. Wijders wordt het voorschrift [d] nu en dan bij de theoriën behandeld, en het 2« gedeelte [e] enkele malen bij die gelegenheid voorgelezen. Ik reken er op, dat dit geschiedt. Nu wensch ik nog eenige zaken, meer bijzonder met betrekking tot de uitvoering (toepassing) van de Bataljonsschool nader te regelen, als toelichting op het reglementzonder dat dit daardoor veranderd wordt. Ik acht dit wenschelijk om gelijke opvatting te hebben bij de verschillende corpsen en ook tot beter begrip voor de Kapiteins, voor zoo verre die niet in de gelegenheid zijn geweest, die détails hier of elders te beoefenen (uit te voeren). Alvorens hiertoe over te gaanheb ik de bataljonscommandanten gehoord. Ik heb de eer, UHoogEdelGestrenge nu de nota aan te bieden, waarin de door mij bedoelde punten behandeld zijn, met verzoek, een en ander op te volgen en te doen opvolgen. De Commandant der le militaire afdeeling op Java (w.g.) Whittox. Aan de bataljonscommandanten in de le militaire afdeeling op Java. VI. Nota. A. Er bestaat verschil van opvatting met betrekking tot de toepassing van 229 van de Bataljonsschool, namelijk of, wanneer eene divisie spe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 369