363 cïaal bestemd wordt om te tirailleeren en alzoo uit het bataljon treedt, de 'vijf overige division en met deze de pelotons hunne nummers behouden, dan wel, voor zoo verre noodig, een ander hot doorloopend nummer bekomen. Ik ben van oordeel, dat de pelotons en divisiën hun nummer, hun naam bij de toepassing van de 6e afdeeling der Bataljonssehool behouden moeten en dat het veranderen van nummer dan ook eigenlijk niet uit het reglement volgt. 229 zegt met de vijf overige divisiënen van een veranderen van de nummers is daarbij geene sprake. In 240 is de Itveede alinea duidelijkin de derde alinea had men het eveneens dienen te zeggen en niet spreken van het 10„ peloton. De derde alinea moet worden opgevat als de tweede. In 243 is wel ook sprake van de vijfde divisie, maar dat wil daar zeggen: de divisie, die van het hoofd af gerekend, de vijfde afdeeling der colonne is, onverschillig welke vleugel vóór is. (In mijne nota van Juni werden de voor- en nadeelen der beide opvat tingen uiteengezet). Ter voorkoming van verschil van opvatting van het Reglement, dient, dat de oorspronkelijke of indeelingsnummers der divisiën en der pelotons, bij de toepassing van de 6e afdeeling der Bataljonssehool, 10, 2e en 3e ar tikel, niet veranderen. Het kan dan zijn, dat in eene colonne twee opvolgende afdeelingen beide een even of een oneven nummer hebbenbij het contramar- cheeren (wat in de practische toepassing van die 6= afdeeling slechts zeldzaam zal voorkomen) geeft dit geene verandering in de uitvoering van den contramarseh volgens het reglement, (onevene afdeelingen rechts, evene afdeelingen links, enz.). Zoo noodig moet hierbij het opsluitend gelid om te passeeren, tijdelijk nauw aan de afdeeling aansluiten. De formatie der colonne op het midden en die van het carré uit de batailleopstelling kan wel eenig bezwaar hebben, wanneer een of meer divisiën buiten het bataljon zijn, omdat het midden van het bataljon door dat uittreden meestal feitelijk verplaatst is. Dat bezwaar zou evenwel even goed bestaan bij het veranderen van de nummers als bij bet niet veranderen der nummers, en de bataljons commandant dient dan toch vooraf te waarschuwen. Het is daarom aan te bevelen, dat onmiddelijk na den last tot uittreden van divisiën of het weder in het bataljon rukken, door den bataljonscommandant de pelotons van het midden worden genoemd tot waarschuwing, of hij dit den adjudant opdraagt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 370