864 Met eenige oefening zullen ook deze bewegingen geen bezwaar opleveren. Ik meen er nog op te mogen wijzen, dat in de practijk juist deze bewe- gingen niet dikwerf behoeven toegepast te worden. De formatie op bet midden mag het voordeel hebben van eene snelle formatie en een snel deploiement, maar dit is toch betrekkelijk, omdat ze al tijd op pelotonsdistantie wordt geformeerd, terwijl de nadeelen zijn, dat de afdeolingen uit pelotons van verschillende divisiên bestaan, dat men niet eene divisie kan laten uittreden, zonder verschikking en alzoo ver warring te veroorzaken, en, wat van belang is, dat de Europeesche (ftank) compagnién achteraan komen, tenzij opzettelijk andej's bevolen is, waar toe, als er sprake is van snelheid van uitvoering, zeker niet altijd tijd is. Die formatie op het midden is volgens ons reglement alleen verplichtend bij de frontverandering eener linie van gedeploieerde bataljons, en dan laat zich die formatie verklarenmen heeft dan werkelijk eenig voordeel in snelheid van uitvoering en men is gedurende de beweging in colonnes, die, wordt ze ernstig gestoord, het dadelijk formoeron van carrés toelaten. Overigens zijn de formatiën op eene der vleugeldivisiën te verkiezen. Het formeeren van het carré uit het gedeploieerde bataljon zal slechts zelden behoeven te geschieden. Is een aanvallende vijand zoo dicht op het gedeploieerde bataljon, (als het ware plotseling, omdat liij verborgen was in eene terreinplooi of in een ravijntje, achter eene hoogte, of waardoor dan ook) is het oogen- blik van een treffen zóó zeer nabij, dat men geen tijd heeft c. q. eerst eene colonne en daaruit het carré te formeeren, dan zal zulk eene forma tie van het carré uit de orde van bataille eene uiterst gewaagde, eene verkeerde beweging zijn, vooral bij eene formatie uit 5 divisiên, (en daar spreken wij nu meer bijzonder van) waarbij men in zulk een critiek oogenblik drie van de vijf divisiên tijdelijk den rug naar den vijand laat keeren en in het geheel 4/5 van het bataljon in achterwaartsche beweging is zonder slagvaardigheid. Beter is het dan toch zeker wanneer hot zoo nijpt om mij zoo eens uit te drukken om met het geheele bataljon vuur op den vijand te geven of (en) te attaqueeren, of dit met het rechter of linker half bataljon te doen, de rest in reserve, ofivel met het gedeploieerde bataljon pal te staan, de vleugelcompagniën dadelijk in compagniescolonneom de flanken en den rug te dekken, en dus zoo noodig den vijand te staan of aan te grijpen, die overvleugelt of in den rug komtof ivel het gedeploieerde bataljon onmiddelijk te laten formeeren compagniescolonnesdat zeer snel kan gaan, en daarop c. q. dadelijk de carrés te Jaten formeerenwaarbij de evene colonneskan

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 371