365 het nog, oen 15 a 30 passen vooruit of past dit beter achteruitgaan, waardoor men het voordeel heeft van eene eenigermate beschermde ruimte en onderlinge flankeering. Ik sprak daar van het uit eigen beweging dadelijk voor- of achter waarts gaan van de cvene compagniescolonnesdit iskomt het te pas, in den geest van onze reglementenreferte aan het gedeelte over de com pagniescolonnes in de Bataljonsschoolin verband tot 124 van de Linie- school en de nadere aanwijzing ter zake in het voorschrift voor de le militaire afdeeling op Java voor de brigade-exercitiën. Dat de evene colonnes of carrés zijn aangewezen om zich te verplaatsen tot het bekomen van onderlinge flankeering, is alleen omdat, laat men dit onvoorwaardelijk over aan alle bataljons- of compagniescolonnecommandantenhet allicht zou gebeuren, dat allen van hunne plaats gaan, om de gewenschte stelling van onderling flankeeren te bekomen en juist daardoor daartoe niet zoo spoedig en niet zoo ordelijk geraken dan bij de wijze, als boven bedoeld. Daarbij moet echter vrijheid blijven aan icderen commandant van eene evene colonne om vóór- of achteruit te gaan, omdat dit van omstandighe den afhankelijk is en van zijn initiatief op dat oogenblik. B. In het le artikel van de 6° afdeeling der Bataljonsschool wordt niet gezegd wat de tirailleur-compagnie, die buiten het bataljon is maai bij eene formatie in colonne volgens 238 achter het bataljon mede in de colonne staat te doen heeft bij den contramarscli. Waarschijnlijk is daarbij ook aangenomendat zulkshet contramarchecrenzelden zal voorkomen, en schijnt er bij het maken van het reglement op te zijn gerekend, dat hierin voldoende is voorzien door de algemeene bepaling in 230en de bataljonscommandant alzoowil liij laten contramarchee- ren, vooraf of gelijktijdig „bijzondere bevelen" geeft voor de compagnie, bestemd om te tirailleeren. Nu heb ik meermalen geziendat, bij het contramarcheerendie tirail leurcompagnie uit de flank langs het bataljon (de colonne) trekt om zich dadelijk weder achter het bataljon te stellen. Is men in gesloten colonne, dan gaat dit vrij spoedig en heeft geen bezwaar; maar is het bataljon op pclotondistantio in colonne, dan schijnt mij die beweging minder doelmatig. Die tirailleurcompagnie toch moet niet meer heên en weder marcheeren dan strikt noodig is. liet is beter, aan te nemen, dat indien niet opzettelijk anders wordt bevolen, do tirailleur-compagnie, die achter de colonne staat, bij den contramarscli eenvoudig zijwaarts van de colonne is en daarbij tevens

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 372