866 1 ook deil contramarsch uitvoert, en wel zijwaarts aan de tegenovergestelde zijde van den guide, om, wordt het bataljon in beweging gesteldachter de colonne te trekken, als in 238; en geschiedt dit niet, dan in die stelling bezijden de colonne af te wachten wat verder gebeuren zalhetzij dat moet worden getirailleerd, hetzij dat wordt gedeploieerdwanneer de compagniën (of c. q. de pelotons) hunne gewone plaats gemakkelijk kunnen innemen. [Zie tig. 3], Ik wensch dit opgevolgd te zien als aanvulling van artikel 1 der 6° afdeel ing. C. Wanneer getirailleerd wordt, moet goed worden toegezien, dat niet met overhaasting gewerkt wordt; dat bij de sectiën steeds duidelijk en bedaard worde aangegeven de tirailleurgroep waarop verspreid wordt de richting, waarin deze zich bewegen of opstellen moet; en de afstand der groepen. Dit een en ander, wat toch duidelijk is voorgeschreven, wordt dikwijls verzuimd bij de toepassing van de 6e afdeeling der Bataljonsschool, ten gevolge van overhaasting. Ook wordt nog al eens verzuimd de ïegel, aangegeven in 210 van de Pelotonsschool over het verspreiden: „De sectiecommandanten zullen zich door een paar rotten doen vergezellen, om bevelen over te brengen of naar omstandigheden te worden gebruikt." Bij kleine sectiën is dit niet zoo doen te verklaren; maar het moet toch zoo veel doenlijk worden in acht genomen. Zie ook 240. Ook het bijeenblijven van de soldaten van élke groep, zoo als in 206 en ook in 254 van de Pelotonsschool nog bijzonder aanbevolen wordt. D. Omtrent de uitvoering van de 263 en 269 acht ik een paar aanwijzingen niet overbodig ter opvolging, indien niet opzettelijk anders door den bataljonscommandant bevolen wordt 230]. In die wordt gesproken van de gevallen, dat de compagnie, bestemd om te tirailleeren, tot reserve dient en zich gereed moet houden om den teruggeslagen vijand te vervolgen of den terugtocht van het bataljon te beschermen. Die compagnie (of het gedeelte, dat bij het bataljon vereenigd is, wanneer een ander gedeelte nog als tirailleurs werkt) moet alzoo zich gereed hou den gereed zijn om c. q. den terugtocht van het bataljon te bescher men. Staat die compagnie dan achter het gedeploieerde bataljon, of achter het bataljon in colonne, op de plaatsen aangegeven in de 229 en 238, dan is ze niet behoorlijk gereed om den terugtocht te beschermen, maar

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 373