369 C. Bij de toepassing van de 6e afdeeling zal in vele gevallen een gedeelte van het bataljon in compagniescolonnes worden geformeerd en het overige gesloten blijven, hetzij gedeploieerd, hetzij in colonne. Blijven slechts 2 compagniën bijeen, dan zullen deze, in colonne zijnde, op last van den oudsten Kapitein dadelijk van de divisie- tot de pelotonsformatie overgaan [gewoonlijk met pelotons op sectiedistantie in colonne] tenzij anders bevolen wordt. cl. Wanneer het bataljon in geslotene colonne is en men eenige divisiën in compagniescolonne wil formeeren, om deze dadelijk eene bepaalde op stelling aan te wijzendan is het niet eene verplichting, dat onvoorwaar delijk die divisiën uittreden aan de tegengestelde zijde van de directie 268), maar kan de bataljonscommandant ook gelasten het uittreden naar de zijde van de directie om niet nutteloos tijd te verliezen wanneer men die compagniescolonne aan die zijde van het bataljon wil opstellen of in actie brengenmaar de bataljonscommandant moet dan daarbij gelasten b. v 2e divisie, buiten de rechterflank, formeert compagniescolonne, en 5e linker Wil de bataljonscommandant compagniescolonnes gereed hebben, zonder dadelijke bestemming, en commandeert hij alzoob. v. 2e en 5e divisiën formeert compagniescolonnesdan is het regeldat de divisiën uit de colonnes rukken aan de tegengestelde zijde van de directie 268) en zich aan die zijde opstellenen wel normaal, indien 2 divisiën uitrukken, ééne ongeveer ter hoogte van het hoofd der colonne en de andere aan den staartin afwachting van nadere bevelen. e. Er kan natuurlijk geene sprake zijn van vaste opstellingen voor alle verschillende gevallen; er kan geene sprake zijn van recepten voor de opstelling of gevechtsformatie van het bataljon voor alle zich in den oor log voordoende toestanden; het gebruik van de troepen is niet een ma chinaal werk, maar het heeft toch zijn nut, dat men zich bij de oefe ningen in de 6e afdeeling der Bataljonsschool (en zulks vooral bij het theo retisch onderwijs der officieren) verschillende formatiën denkt, die kunnen voorkomen en zulks om de manoeuvreervaardigheid te bevorderen en de aandacht van de Kapiteins op zulke formatiën te vestigen, om te weten hoe men met den minsten omslag en langs den eenvoudigsten weg tot zulke opstellingen komt, en zullen de officieren gemakkelijk dadelijk vat ten, wat de bataljonscommandant verlangt, zonder dat uitvoerige uitleg gingen op het terrein telkens noodig zijn. Zoo kan men, behalve de formatiën, indien het geheele bataljon in compagniescolonne is geformeerd en men dan daarop de Linieschool 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 376