379 meer verwoesting te doen verspreidenWat van dien kant wordt gedaan om den oorlog niet lang te doen durenis geoorloofdzelfs bombardementen van vestingen, waardoor de eigendommen en het leven van niet-strijdersweerloozenvrouwen en kinderen niet ge spaard wordenmogen als middel daartoe dienenmaar het in dienst nemen van turco's en spalns zoude niet geoorloofd wezenMoge dergelijke philantropio in onze Regeering vooreerst geen wortel schieten en zijlogisch te werk willende gaanden krijgskundigen regel opvolgendat wie een vijand heeftdienin stede van te sparen zoo spoedig mogelijk ten onder moet brengen, met de consequente toepassing van dezelfde middelenwaarmede hij ons bekampt. Tegen over een Europeeschen vijand, die zijne oorlogsbulletins onder aanroe ping van den naam des Allerhoogsten verkondigt, bestaat op dien regel geene uitzondering. Het Britsch-Indische leger telt behalve zijne sepog'sook de woeste ghoorka's in zijne gelederenDat dwingt het kleine Nederland tot de toepassing van het utiliteitsbeginseldat niettemin vooral tegenover een Inlandschen vijand, die onze be grippen omtrent barb aar schheid niet huldigt zooveel mogelijk ontzien wordt. Tegenover den klewang van den Atjeher mogen wij de kris van den Boeginees en het mes van den Neger stellen; en wanneer ghoorka's op Java's bodem mochten landen om den aanval van Albion's zonen ten tweeden male te doen gelukken, zullen Batavendoor Boegineezen en Negers geholpen de voorspelling van den Gouverneur- Generaal Mij er aan den luisterrijken disch op 's Konings geboortedag te Batavia in 1870 tot waarheid maken, dat Java niet ten tweeden male in handen van den buitenlandschen vijand zal komen Dat de Amerikaansche Neger in ons leger een goed soldaat kan worden, gelooven wij zeker. Die waarborgen zoeken wij in zijne meerdere beschaving en intelligentiein zijne grootere handelbaarheid dan die van den Afrikaanschen Neger. Hoe weinig moeilijkheden had men met hem in ons leger, toen men hem eenmaal had leeren kennenen aan zijne billijke grieven te gemoet was gekomen. Hoe was hij aan zijne officieren gehecht, door wie hij zich vaak als een kind liet slaan, indien hij hot verdiend had! Welk een eerbied had hij voor den officier en den militairen stand! Hoe toonde hij het eerste door steeds het militair saluut aan ieder officier te geven, ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 386