380 wanneer hij reeds een grijze kampongbewoner was gewordenHoe toonde hij het laatste door zijne decoratie of medailles nimmer van zijn versleten jasje of schamelen boezeroen af te leggen. Zon Ne- derlandsch-Indiè trouwer burgers hebben dan de afstammelingen van Cham, die in den kampong Elmina1oï „Afrika" te Salatiga, Bata via, Geclong Kebo of elders, aan de zijde van „Mina" en hunne kinderenhet geringe pensioen van liet Gouvernement verteeren Wie heeft die wilden zoo handelbaar gemaakt Wie anders dan het leger Natuurlijk zullen er zijn, die ons dit niet willen toegeven. Tegen over deugden staan gebreken. Niet allen dweepen ook met Boegi- neezen! Heeft men wel eens willen hooren of durven verkondigen, waarom Boegineezen en ook Afrikanen onhandelbaar werden in het garnizoensleven of niet in de hand te houden waren tegenover den vijand? Men leze eens Amberfs soldat, dat langzamerhand op den achtergrond raakt. Tucht, tucht, en nog eens tuclit, waar men ook isin de koude of in de warmte. Gemakkelijker is het evenwel te zeggenhet Boegineesch element of het Afrikaansch element deugt niet, en daarom moet het 't leger uit! Hoe zouden we het leger daardoor verzwakken! Wie nog niet zoo cijnisch is geworden om alles wat over de Indische krijgsgeschiedenis geschreven ismet het cachet van ongeloof te bezegelen, zal ontwaard hebben, dat de Afri kanen bij verschillende gelegenheden op expeditie goed voldaan hebben. Generaal Michiels heeft hen altijd kunnen gebruiken Het negerelement moet in het Indische leger behouden blijven. Niet alleen de Europeaanook en vooral de Inlander heeft ontzag voor hem! Voorbeelden uit de geschiedenis der tweede Atjelische expeditie kunnen getuigen, hoe de behendige hanteerder van den gevreesden klewang voor den Neger meer beducht was dan voor den Europeaan! Maar daarbij is de Negerbij den Europeaan en den Inlander ver geleken krachtig van lichaam en doorgaans(d. w. z. niet op kust plaatsen) de verwoestingen, die de cholera in Atjeh bij de Afri- kaansche compagniën heeft aangericht, buiten beschouwing latende, gezonder, maar altijd tegen vermoeienissen beter bestand dan de Europeaan of Inlander. He gemiddelde sterfte onder de Afrikaan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 387