384 zullen zij, met uitzondering van de Duitscherszicli aan ons leger, aan ons Insulinde hechten. Uit een politiek oogpunt beschouwd, valt hiermede rekening te houden in een leger, als het onze, dat sedert de laatste jaren en ook in vroegere jaren, meer dan eens, uit 50°/o vreemdelingen bestaat. De aanvulling van het leger met Nederlanders in voldoende getal blijft, binnen de perken der finantieele krachten van den Staat, voorloopig eene vrome wenseh. Wat is dus beter het Europeesch element in het Indische leger te laten op het tegenwoor dige cijfer en gehalte of dat cijfer te verminderendoor gelijktijdige verbetering van het gehalte, in eene uitbreiding van het niet-Euro peesch element met manschappen van een landaard, die onze belangen in de ure des gevaars niet alleen trouw zullen dienen, maar ook, dit kan gezegd worden, op dat oogenblik iederen buitenlandschen vijand flink onder de oogen duiven zien! Aan vermindering der legersterkte valt niet te denken, zoolang onze heerschappij zich in den Indischen archipel uitbreidt. Dat is het, wat iederen Minister van Koloniën, ten einde aan de eischen der suppletie van Europeanen te voldoen en daarbij de finantieele krachten van den Staat niet te miskennen, zooveel zorg berokkent en hem een aequivalent doet zoe ken in gestadige zij het ook vaak onberedeneerde formatiein- krimpingen en reductieplannen. Geen Minister van Koloniën, al is hij ook nooit militair, misgunt Indië een goed leger; maar elk oor logsbudget houdt rekening met finantieele, oeconomische, sociale en politieke eischen. Daarom verdient het ernstige aandacht, wat gedaan zou kunnen worden om het zoo kostbaar Europeesch element van twijfelachtig (laat ons liever zeggen slecht) gehalte in het Indische leger te vervangen door een minder kostbaar, krachtiger, gezonder en gediscipliueerder niet-Europeesch element, dat zich aan ons gezag hecht en waarop wij dus mogen rekenen. Zoodanig element is niet alleen het geroemde Amboineesch., maar zoude ook, bij goede leiding, kunnen worden het Amerilcaansch negerelement. Eene beduidende uitbreiding van het leger met die elementen, tegen eene aanmerke lijke reductie van het Europeesche vreemdenelement, dat onze krijgs raden veel werk verschaft, onze gevangenissen en provoosthuizen vult, maar bovenal den Staat op ongeëvenredigde onkosten jaagt, en des noods ook van het Javaansche element, met behoud van het Boe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 391