28 Ze luiden als volgt: Art. 334. „Hij, die, niet aan den militairen reehtsdwang onderworpen zonder oogmerk om desertie te bevorderen, militaire kleedingstukken, wapenen of ietsdat zichtbaar tot de uitrusting of de onderscheidende kenmerken van een militair behoort, koopt, in pand of in bewaring neemt, of onder welken titel ook ontvangt, zonder den persoon, van wien hij één of meer der voormelde zaken mocht hebben gekocht, in pand of bewaring genomen of, onder welken titel ook, ontvangen, te kennen of te kunnen aanwijzen, wordt gestraft met geldboete van hon derd tot vijf honderd gulden of dwangarbeid buiten den ketting van drie maanden tot één jaar." Art. 335. „Met tenarbeidstelling aan de publieke werken voor den kost zonder loon, van zeven dagen tot ééne maand wordt gestraft hij die, niet aan den militairen reehtsdwang onderworpenzonder oogmerk om desertie te bevorderen en buiten het gevalbedoeld bij het vorige artikel, van een militair van de zee- of landmacht, beneden den rang van officier, zaken, behoorende tot de kleeding, uitrusting of wapening koopt, in pand of bewaring neemt of, onder welken titel ook, ontvangt, anders dan met kennelijk doel om die zaken te her stellen of te reinigen". „Dit artikel is niet toepasselijk, indien de bedoelde zaken ver kregen zijn bij verkoop op openbaar gezag of met schriftelijke toe stemming door of van wege den bevelvoerenden officier afgegeven, mits van een of ander behoorlijk blijke." Bij nadere beschouwing dezer artikelen treft het vooreerst onze aandacht, dat, terwijl art. 334 straf bedreigt tegen ieder burgerdie in het bezit van militaire equipementstukken wordt bevonden, zonder den persoon (dus in het algemeen den burger of militair) van wien hij die goederen heeft gekocht, in pand genomen of ontvangen, te kennen of te kunnen aanwijzen, art. 335 eene lichtere straf bedreigt tegen ieder burger, die zoodanige goederen van eenen minderen militair (dus een bepaald aangewezen persoon) mocht hebben gekocht, in pand genomen of ontvangen. Krachtens art. 95, sub 3° van het Reglement op de Rechterlijke organisatie moeten de bij art. 334 bedoelde overtredingen door den Landraad worden afgedaan, terwijl die, bedoeld bij art. 335, krach-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 39