408 in het gebruik dat men van het wapen als zoodanig tegenover oen ïnlandschen vijand zou kunnen maken dan in de eigenaardigheden welke het voor het handhaven van orde en gezag zoo bijzonder geschikt maken, zijne groote beteekenis voor de Indische oorlogvoering is te zoeken. Daardoor maakt het bij elke eenigzins aanzienlijke ex peditie eenige veldbataillons vrij van de dienst op Java.'''' „Ingeval men de cavalerie vermindert, zal men, wanneer men de offensieve kracht van het leger niet aanzienlijk wil verzwakken, er toe moeten besluiten om het aantal bataillons Infanterie uit te breidenwaarvan de kosten buiten eenige verhouding zouden staan tot die, welke de cavalerie thans eischt. Daarom moet ook in het belang van eene goede oekonomie de cavalerie niet verminderd worden. Men zou die reductie met schatten geld moeten terugkoopen wanneer men genoeg infanterie tot het verrigten van bewakings-, veiligheids- en politiediensten in oorlogstijd daarvoor in de plaats moest stellen," „Eene andere zaak van veel belang, waarop ik 's Ministers aandacht meen te moeten vestigen, is de generale staf. Onder de gevolgen van den oorlog in Atjeh behoort ook de oprigting van dien staf in onze overzeesche bezittingen. Maar voldoet dat corps bij zijn tegenwoordige zamenstelling aan de bestemming waartoe het is gecreeërd? Ik geloof geenszins, want op het oogenblik worden door den staf geene diensten ge daan, welke vóór zijne oprigting niet werden verrigt, maar dezelfde diensten, die vroeger het deel waren voor officieren van de verschillende wapencorpsen. Met ver schil alleen in naam en uniform is de zaak nagenoeg onveranderd gebleven. De onmiddellijke aanleiding tot de schepping van een generalen staf was de bij den Atjeh- oorlog opgedane ervaring van het schadelijke van het gemis van gegevens om trent het oorlogstooneel, de krijgsmagl en ressources des vijands. Deze te verzamelen, te sorteren en tot onmiddellijk gebruik te ordenen voor alle deelen van den archipel, is de taak van dat corps." „Zulke gegevens ontbreken thans, met enkele uitzonderingenten eenen malealthans zij zijn niet zoo geordend dat men er partij van kan trekken, en op dit gebied valt dus nog veel te doen. Hoofdzaak is echter dat er voldoend personeel voor worde aangewezen." „Een ander gewigtig punt is de aanvulling van het officierscorps." „Iedereen weet, dat de groote verliezen die het Indische officierscorps heeft geleden, als een gevolg van den oorlog in Atjehgepaard zijn gegaan met eene vermeerderde behoette aan officieren door de betrekkelijk aanzienlijke uitbreiding welke het leger toen moest ondergaan. Dat zoo iets niet voordeelig heeft gewerkt op het gehalte der officieren in de lagere rangen, kan niemand bevreemden. Trouwens, het is een verschijnsel dat zich overal voordoet, dat daar, waar hooge eischen aan getal worden gesteld, als men er ten minste van te voren niet op bedacht is geweest, dat deze gepaard moeten gaan met lagere eischen aan gehalte. Het is van het grootste gewigt daarin zoodra mogelijk afdoende verbetering te brengen. Overal, en zoo ook hier is in het opkomend geslacht de toekomst verborgen". „Welke middelen kunnen daartoe worden aangewend? In de eerste plaats is er een zeer goed middel door het Departement van Koloniën aangegrepenen dat is het aantal plaatsen aan de Koninklijke Militaire Akademie voor de dienst in Indië

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 415