30 enkele reden kunnen inzien, waarom de mindere of meerdere straf schuldigheid der opkoopers of bezitters van militaire goederen zou moeten afhangen van het al dan niet kennen of kunnen aanwijzen der verkoopers. Immers de militaire autoriteiten kunnen, indien zij daarvoor niet bevreesd zijndoor buitengewoned. z. onverwachte inspectiënwaar aan ook het Inlandsch kader onderworpen wordt, steeds op de hoogte blijvenwie hunner inferieuren zich aan het verkoopen van militaire kleedingstukken hebben schuldig gemaakt, en is het derhalve niet denkbaar, dat deze hunne straf zullen ontgaan, ook al mochten de opkoopers of pandnemers onbekend blijven. Een enkel voorbeeld tot staving onzer meening, dat de taak der Politie door de mindere doelmatigheid der verbodsbepalingen on- noodig wordt verzwaard. Door de Politie worden eenige militaire kleedingstukken achter haald bij een burger A., die echter het bewijs levert, dat hij ze van een burger B. heeft gekocht, zoodat dus A. van rechtsvervolging moet ontslagen worden. De burger B., ter zake tot verantwoording geroepen, verklaart, die goederen gekocht te hebben van vier Inland- sche fuseliers C. D. E. en F., die echter reeds geruimen tijd naar verschillende deelen van den archipel zijn overgeplaatst (een in In- die dikwijls voorkomend geval). Om nu den beklaagde B. niet te kort doen in zijn recht van ver dediging behooren zijne verklaring met de goederen in quaestie naai de garnizoensplaatsen dier fuseliers te worden opgezondenten einde hen ter zake te kooren en wel omdat het, bij gebreke van ander bewijs tot staving der bewering van B.: veelal van hunne verklaring zal afhangen of B. op grond van art. 334 dan wel van art. 335 zal moeten vervolgd worden. Een omslachtig en tijdroovend onderzoek zal dus dikwijls noodig zijn in zaken, waarbij juist een snel werkend en gestreng recht den gewenschten indruk kan te weeg brengen. Op grond van een en ander gelooven wijdat het veel doel matiger en billijker zoude zijn, in het algemeen het bezit van militaire kleedingstukken strafbaar te stellenzonder meerterwijl als eenigste uitzondering op dien regel zoude kunnen toegelaten worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 41