415 dige formatie der Cavalerie heeft aan het bestaan van de overblijfselen dier maréchaussee een einde gemaakt en haar een integreerend deel der 1076 man sterke Cavalerie van het Indische leger doen uitmaken. Iloe het ook zij de ondervolgende cijfers zijn niet te loochenen Jaren. Organieke sterkte van het Leger. Organieke sterkte der Cavalerie. Verhouding. 1808 1811. Onder Daendels 18000 man. 2000 man. 1: 9. 1880. Tegenwoordige formatie 32000 1000 1: 32. Men kan Daendels van vele ongerechtigheden beschuldigen, dat hij aan weelderige organisatiën heeft toegegeven, zal men moeilijk kunnen zeggen. De door hem vastgestelde cavaleriesterkte was gebaseerd op eene verdediging van Java tegen een buitenlandschen vijand, waarvan het volledige stelsel noch bekend geworden noch geheel uitgevoerd is. 't Is waar, op eene verdediging tegen een buitenlandschen vijand stelt de Minister zijne illusion niet. Daarvan verwacht hij weinig heil, even min als van vestingen en eene verplaatsing van den bestuurszetel. De Marine zal bij die verdediging de hoofdrol moeten spelenIs dat ernstig gemeend? Indien hot Leger eigenlijk alleen voor de bestrijding van den Inlandschen vijand georganiseerd moet zijn, waarom dit dan niet als beginsel bij authentiek stuk erkend? Dan ware de geheele vestingartil lerie en een gedeelte der veldartillerie, dan ware een groot deel der genie, dan waren Willem I en Tjilatjap als vestingen op te heffen,- dan zou nog zoo veel meer ingekrompen, dan zou het Leger op veel zuiniger voet georganiseerd kunnen worden. Maar dit durft geen Minister helpen de- creteeren, omdat het gelijk zoude staan met eene bedekte uitnoodiging aan de eene of andere buitenlandsche mogendheid om deze koloniën te nemen. Dat de Marine zoo iets hoofdzakelijk zoude moeten beletten, is zeer kettersch gedacht van den Minister. Vooreerst vragen wij is er Marine, is er eene goede Marine, is er dan eene goede Marine om dat te doen. Waarschijnlijk heeft de Minister de bekende leekonredeneering in zijn hoofd gehad, toen hij die gevaarlijke stelling in 's lands vergaderzaal durfde te verkondigen, waarop Kapitein Kool mirabile dictu goed vond, verder te zwijgen: Java is een «re-land, en de verdediging van alle «re-landen is hoofdzakelijk de taak van de Marine. Wat beteekent dat woord hoofd zakelijk? Dat de Marine de vijandelijke oorlogs- en transportvioot van de kusten, van het doen van landingen, tracht af te houden, dat zij haar

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 422