81 het geval, bedoeld bij de slotzinsnede der lste alinea van art. 335. Yerder zou, daar de politierechter veel minder dan de Landraad gebonden is aan vormen, en dus met meer spoed dan dit collegie kan rechtspreken, de hierbedoelde overtreding uitsluitend tot de competentie van eerstgemelden rechter moeten gebracht worden; vooral ook, omdat de straf van tenarbeidstelling aan de publieke werken tot een maximum van drie maandenwelke de politierechter kan opleggen, ons bij eene oordeelkundige toepassing alleszins vol doende voorkomt om het opkoopen van militaire equipementstukken tegen te gaan. Yoor recidivisten zou echter eene uitzondering kunnen gemaakt en alzoo bepaald wordendat deze voor den Landraad moe ten vervolgd worden. In verband met het bovenstaande zoude voorts de 2° alinea van art. 335 geheel moeten vervallenomdat de daarbij gegeven restrictie aanleiding geeft tot grove misbruiken en bemoeilijking der controle door de Politie. Iemanddie n. 1. op wettige wijze in het bezit van militaire klee- dingstukken is gekomen, kan daarmede gemakkelijk ook het bezit van op onwettige wijze verkregen goederen dekken, wanneer hij slechts zorgt, gelijktijdig nooit meer kleedingstukken in zijn bezit te hebben, dan waarvoor hem consent is verleenden de nummers of merken der goederen onzichtbaar te maken. Om dezelfde reden zouden ook gegageorden of gepasporteerden niet in het bezit hunner militaire kleedingstukken mogen gelaten worden maar zouden zij die bij het verlaten der dienst tegen eene billijke schadeloosstelling moeten inleveren. Blijkens onze ter zake opgedane ondervinding toch vormen deze personendie zich gewoonlijk in de nabijheid der militaire etablisse menten vestigen, en aan wie zelfs op verscheidene plaatsen wordt toegestaan, in de zoogenaamde soldatenkampongs te wonen, dikwijls den schakel, door wier tusschenlcomst de militaire goederen aan de bevolking worden verkocht. Wil men het opkoopen van militaire equipementstukken systema tisch te keer gaandan behoort ook elk equipementstukdat door de Politie bij een burger wordt achterhaald, tot de veroordeeling van dien persoon te leidenen mag dus, met uitzondering alleen van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 42