428 deljjk is men er aan begonnen tijdens of kort na de gevechten van Lemboéq. De operation tegen de Mesigit zullen wij niet in bijzonderheden bespreken. Toen men eene omtrekking langs de oosterface zelfs niet in overweging nam en langs de westzijde tegen den Kraton wilde ageerenwas hef. nemen van de Mesigit- zoo goed als noodzakelijk ook al zou eene omtrekking langs die zjjdezelfs zonder het vooraf bezetten van dat voorwerk, misschien niet geheel en al onmogelijk zijn geweest. Door eene talrijke bende bezet, zou die sterkte door de uitvallen van hare verdedigers voor de omtrekkende colonne zeer gevaarlijk hebben kunnen wordendaar zij door die uitvallen kans liepvan hare operatielijn te worden afgesneden. Het was dus voor zichtig, de Mesigit vooraf te nemen, en of men den aanval deed tegen de noorder- of tegen de westorface bleef tamelijk het zelfde aan beide zijden dreigden dezelfde gevareniu dit opzicht verschillen wij van gevoelen met den Heer Borel. Yan omtrekken en het bedreigen van dc zuider- of oosterface van do Mesigit kon geene sprake zijn, want dan zou men onder het werkzaam vuur zijn gekomen van den Kratondat thans, nu de aanval van de noordzijde plaats haddoor de tusschenliggende Mesigit volkomen geneutraliseerd werd. Ook de overige motieven, die de Heer Ni-don aanvoert voor don aanval op de noorderface, worden door ons beaamdhet betoog van den Heer -Borely waarmede hij de wijze, waarop de Mesigit werd aangevallen, afkeurt, is zeer zwak, cn zijn denkbeeld om alvorens tot den aanval over te gaanhet terrein open te kappenisminst genomenzeer zonderling. Eigenlijk deed het er al zeer weinig toe of men al precies wist, welken vorm of het zoogenoemde voorwerk nu juist had; de Mesigit moest nu eenmaal genomen worden; men wist, dat dit oen moeilijk werk zou zijn. dat men hinderpalen zou hebbeu te overwinnenmaar er bleef niets anders over dan den stier bij de hoorns te vatten en den vijand coute que coute overhoop te werpen. Tactische fouten zullen daarbij waarschijnlijk wel gemaakt zijn, maar dat gebeurt altijden het resultaat is geweest, dat de Mesigit js genomen. Eene andere vraag echter is of men, de vrij korte slag-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 435