wij een ander feit uit onze krijgsgeschiedenis, reeds vroeger dooi' ons vermeld, de verovering van Djagaraga in 1849 op Bali. Bondjol viel ten langen laatste door omtrekking. De Kraton viel, toen men ten slotte tot de omtrékking overging. Djagaraga viel onmiddelijk door omtrekking. Omtrekking, het bezetten, ja zelfs dikwijls liet eenvoudig bedreigen van 'svijands terugtochtsweg, is, naar onze meening, het eenige doel treffende middel om Inlandsche versterkingen in den kortst mogelij ken tijd te doen vallen; en alle operatiën tegen zulke versterkingen moeten, naar onze meening, van het begin afin dien geest worden geleid. Dat het na het nemen van de Mesigit onmogelijk was, onmiddelijk tot de omtrekking van den Kraton over te gaan, tracht de Heer Niclou te bewijzen, maar de door hem aangevoerde gronden zijn, naar onze meening, evenmin voldoende. Hij grondt zijne bewering voornamelijk op de weinige bekendheid met het terrein, een argument, dat ook bij andere gelegenheden gebezigd wordt, maar waaraan, naar onze meening, wel ecus al te groote waarde wordt gehecht. Wij vragen, wat beteekent het eigenlijk, ook al heeft men bij eene of andere operatie de meest nauwkeurige kaart van een Indisch terrein. Worden de hinderpalen op dat terrein er iets minder om? Zijn verreweg de meeste Indische terreinen in de vlakte niet tamelijk eenvormig? Yindt men niet nagenoeg overal aaneengeschakelde kam pongs, hier en daar gescheiden door grootere of kleinere sawahvlak ten, meestal nat of drassig? Wegen vindt men nergens; voor troepen weinig bruikbare voetpaden hier en daar. Het eindresultaat is altijd en overal, dat men toch door dik en dun zich een doortocht moet banen, trots kaarten en gidsen, welke laatsten ons meermalen, om een oud Hollandsch spreekwoord te gebruiken, van den wal in de sloot helpen. V oor eene omtrekking van den Kraton waren, naar onze meening, ook na het nemen van de Mesigitvoldoende gegevens, zonder dat men juist wist, waar men bij die omtrekking nu juist kampongs of waar men sawahs zou vinden. Dat men altijd zoo naar dien Kraton zocht en die sterkte met alle geweld wilde zien, moet o. i. alleen Bladz. 73 en volg-.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 439