433 daaraan worden toegeschreven, dat men zich tengevolge van overdreven en onjuiste berichten daarvan eene verkeerde voorstelling had gemaakt en men daarin min of meer eene geregelde Europeesche versterking- meende te vinden, terwijl die toch niets meer was dan eene gewone Inlandschevan eenigszins grootere afmetingen en betere bewapening dan gewoonlijk. De betrekkelijke ligging van den Kraton was voldoende bekend ze was vrij nauwkeurig aangegeven op het kaartje, dat aan de troe penmacht bij de eerste expeditie was medegegeven. Dat do eerste expeditie binnen zeer korten tijd voor de Alesigit, ja zelfs voor den Kraton wasdat de Marine later met juistheid hare schoten in den Kraton wist te brengen, zijn, dunkt ons, bewijzen te over voor deze stelling. Met het kompas in de hand, had mendie betrekkelijke ligging in het oog houdende, de omtrekking wel kunnen uitvoeren; groote hindernissen wist men, dat niet aanwezig waren en pagars, galangans, kampongs en sawahs had men even goed toen als later moeten passeeren. Dat zulk eene operatie meer intelligentie vordert dan het eenvoudig volgen van een gids, zooals nagenoeg altijd gebeurt, ook al heeft men vrij goede kaarten, is zekermaar men loopt dan ten minste bij goede leiding geene kans, van in een kringetje te worden rondgeleid of opzettelijk rechtstreeks tegen eene vijandelijke stelling te worden gevoerd, zooals vroeger en later in Atjeh meer malen gebeurd is. De gegevens in 1878 en 1879 waren waarlijk niet zooveel beter, en toch is men overal gekomen, waar men wilde zijn. De kaarten van de toen doorloopen terreinen vertoonen dezelfde aaneenschake ling van kampongs en sawahs als in de nabijheid van den Kraton. Men wist toen ten naastenbij de richting, waarin men marcheeren moest, maar dat wist men vroeger ook, ten minste bij eenig nadenken kon men het weten. Het eenige voordeel, dat men bij de operatiën in 1878 en 1879 had boven vroeger, was eene soort van weg; maar men moet dat voordeel niet te hoog schatten; die zoogenaamde weg heeft nog heel wat gekost om er voor de latere operatiën iets bruik baars van te maken. Ook al heeft men de meest nauwkeurige kaart van een Indisch terrein, dan wordt er juist door de eenvormigheid van die terreinen 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 440